Regularność w zmianie pościeli, piżam i też wymianie ręczników jest kluczową rzeczą. Im częściej zmieniasz te rzeczy, tym mniej bakterii, grzybów i roztoczy jest w stanie się na nich rozwinąć. Bakterie i inne drobnoustroje do tych rzeczy dostają się przez styczność z naszym ciałem. 

Jeśli kąpiesz się przed pójściem spać i śpisz w czystych rzeczach, to możesz próbować nie zmieniać pościeli nawet dłużej niż tydzień i zachowa świeżość. Taki termin podaje większość poradników w sieci. 

Jeśli chodzisz spać niewykąpany...

Jeśli chodzisz spać niewykąpany po całym dniu przebywania poza domem, zalecamy wymianę pościeli jak najczęściej, obowiązkowo częściej niż raz na tydzień. Statystycznie większość ludzi zachowuje się tak jak w drugim przypadku (nie kąpie się wieczorem). Poradniki niestety nie biorą tego pod uwagę. 

Pamiętaj, że

niekażdy przypadek jest taki sam i warto zapoznać się z poniższymi radami. 

  • Aby pozbyć się roztoczy, pościel, ręczniki, piżamy należy prać w temperaturze min. 60 stopni - chyba, że metka mówi coś innego.
  • Jeśli jesteś alergikiem wymieniał pościel jeszcze częściej niż inni ludzie, bo dodatkowo pościel magazynuję cały wachlarz alergenów, które przynosimy do domu. 
  • Dobrym pomysłem jest odkurzanie za pomocą odkurzacza materaca przed zmianą pościeli.
  • W lecie najbardziej się pocimy i trzeba rygorystyczne trzymać się terminów i powyższych zasad.
  • Jeśli masz psa, staraj trzymać się go z daleka od łóżka, albo jeszcze rygorystyczniej podchodź do wymiany pościeli.