Światowy Dzień Emotikona

redakcja | 04.10.2022 08:08

Święto dnia  emotikona obchodzimy 19 września, na cześć upamiętnienia wysłania pierwszy raz emotki :-). Stało się to 19 września 1982 r., a emotikon :-) wysłał po raz pierwszy profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University.  Znamy nawet dokładnie godzinę tego wydarzenia, miało to miejsce o 11:44.

Ilustracja z emotikonami do artykułu o Światowym Dniu Emotikona
Ilustracja z emotikonami do artykułu o Światowym Dniu Emotikona | envato, autor Gajus-Images
Spis treści:
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Co to są emotikony?

Emotikony to bardzo pomysłowy sposób użycia znaków, które znajdziemy na klawiaturze komputerów i telefonów, które odwrócone o 90 stopni przypominają ludzką twarz, z charakterystycznymi elementami dla jej mimiki, wyrażając przez to emocje. Dzisiaj większość emotikon zamieniana jest po wpisaniu ich na klawiaturze na graficzne odpowiedniki, które nazywane są emoji. 

Nazwa emotikon, pochodzi od połączenia słów: emotion i console, emotion, bo emotikony mają i pomagają wyrażać emocje w tekście, a console, bo za pomocą consoli (można tłumaczyć jako konsola programistyczna lub klawiatura) były i są one wysyłane. 

Sam piktogram :-) znamy jeszcze ze wcześniejszych lat, bo znajdziemy go opublikowaną 30 marca 1881 roku w magazynie "Puck", natomiast Fahlaman 19 września 1982 o godzinie 11.44 użył go jako ikonka komputerowa. 

Emotikony skracają czas pisania wiadomości, skracają też dystans pomiędzy rozmówcami, ale pamiętaj, że nie w każdej rozmowie wypada je używać. 

Popularne emotikony to:

  • :-), czyli smiley (wymowa: smajli), w Polsce określany również jako buźka lub z angielskiegosmiling face, 
  • xD, czyli uśmiechnięta twarz z przymrużonymi oczami.

Wyślij jakąś miłą emotkę lub emoji wszystkim imiennikom, których znasz i obchodzą dzisiaj imieniny. Są to: Zuzanna.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu