reklama

Po co zakłada się owijki bokserskie?

redakcja | 14.12.2022 00:26

Owijki bokserskie, też bandaże bokserskie - po angielsku boxing wraps lub hand wrap -  stosuje się z kilku powodów. Pierwszym i głównym powodem owijania rąk podczas treningów sztuk walki jest ochrona rąk zawodnika poprzez amortyzację i przejmowanie siły uderzenia. Niestety ręka składa się z małych stawów i drobnych kości, które są kruche oraz podatne na uszkodzenia i złamania. Owinięta ręka specjalną taśmą (owijką bokserską) jest amortyzowana.  Co najważniejsze znacząco wzmacnia śródręcze, zmniejszając prawdopodobieństwo złamania jednej z kości śródręcza, które są bardzo trudne w rehabilitacji. 

Mężczyzna zakładający owijki bokserskie, ilustracja do artykułu
Mężczyzna zakładający owijki bokserskie, ilustracja do artykułu | envato, autor mstandret
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Drugim celem używania owijek jest usztywnienie i utrzymanie luźnych i ruchomych stawów na miejscu. Owijka zapewnia ograniczenie ruchu stawów stawów palców i nadgarstka, dzięki czemu wstrząs jest  rozprowadzany na całą dłoń i rękę. 

Kobieta owijająca ręce owijkami, ilustracja do artykułuenvato, autor romankosolapov | Kobieta owijająca ręce owijkami, ilustracja do artykułu

Dodatkowe korzyści z używania owijek

Dodatkowo owijka mocuję podstawę kciuka do dłoni, zmniejszając w ten sposób ryzyko zwichnięcia lub złamania, które może wynikać z uderzenia kciuka w łokieć przeciwnika. Takie złamanie jest często nazywane "złamaniem boksera". 

Niektórzy pięściarze twierdzą, że za pomocą owijek można uzyskać efekt kompresji kości i tkanek w dłoni, a przez to uderzać z większą siłą.

Używanie owijek również zmniejsza odczuwanie bólu podczas uderzania

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu