Co to jest Krav Maga?

redakcja | 04.10.2022 08:08

Interesuje Cię czym jest i na czym polega Krav Maga? Dobrze trafiłeś, wprowadzimy Cię w świat tej sztuki walki. Przeczytaj ten artykuł, żeby zobaczyć, co warto wiedzieć o Krav Madze. 

Trening sztuk walki, ilustracja do artykułu o Krav Madze
Trening sztuk walki, ilustracja do artykułu o Krav Madze | envato, autor romankosolapov
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Krav Maga to izraelski wojskowy system sztuk walki stworzony przez Imi Lichtenfeld na potrzeby izraelskiej armii w celu samoobrony oraz walki wręcz żołnierzy.  Samo wyrażenie Krav Maga po hebrajsku oznacza dosłownie „walka w bliskim kontakcie”. Oficjalna nazwa używana przez służby izraelskie to Israeli Krav-maga.

W odróżnieniu od sztuk walki uprawianych sportowo system ten skupia się skutecznym obezwładnieniu przeciwnika, przez co Krav Maga z definicji nie jest sportem, jest systemem samoobrony. Krav Maga bazuje na dźwigniach i uderzeniach w okolice gardła, oczu, potylice i krocze, co wyklucza jakąkolwiek bezpieczną rywalizację sportową w tej sztuce walki. 

Zalążki sztuki walki narodziły się w latach 30. XX wieku w Czechosłowacji, gdzie Imi Lichtenfeld - znany również jako Sade Or oraz Imi Sde-Or (hebr.) - był liderem młodych Żydów w obronie przed faszystowskimi bojówkami. 

Krav Magę można opisać jako prosty i bardzo skuteczny nowoczesny system walki wręcz. Jeżeli zaciekawiła Cię Krav Maga, zainteresuj się również innymi systemami walki wręcz jak np. Defendo. 

Kto może trenować Krav Mage?

Chociaż system jest typowo wojskowy, to jest udostępniony do treningu cywilnego i trenować może go dosłownie każdy, pewnie na każdej szerokości geograficznej (szkoły głównie zrzeszone w Krav Maga Global). Trening Krav Magi dedykowany jest dla każdego niezależnie od płci, wieku czy aktualnej sprawności fizycznej. Nie umiemy doszukać się minusów treningu samoobrony, która może przydać się każdemu w każdym wieku i czasie.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu
reklama