Komputery gamingowe - najważniejsze informacje 

Mimo iż laptopy gamingowe mocno zyskują na popularności, w dalszym ciągu nie brakuje osób, które decydują się na samodzielne złożenie komputera gamingowego. Z czego to wynika? Jest to spowodowane przede wszystkim tym, iż komputery gamingowe oferują wyższy poziom wydajności, a dodatkowo - koszt samodzielnego złożenia takiego sprzętu jest nieporównywalnie niższy aniżeli zakup laptopa do gier.

Aby samemu stworzyć zestaw komputerowy do grania, trzeba jednak pamiętać o tym, by się do tego właściwie przygotować. Niezwykle ważna jest dbałość o to, by wszystkie podzespoły zostały odpowiednio dobrane i wyróżniały się właściwymi parametrami technicznymi. Nawet klawiatura gamingowa czy mysz muszą odpowiadać jasno określonym standardom.

Po pierwsze: procesor 

Wśród bardzo ważnych podzespołów, na jakie należy koniecznie zwracać uwagę podczas samodzielnego składania komputera gamingowego, trzeba wspomnieć przede wszystkim o procesorze.

Jest to element, który w ogromnym stopniu wpływa na wydajność komputera i jest nazywany jego sercem. O czym pamiętać przy wyborze procesora do komputera do gier? Przede wszystkim bardzo ważna jest liczba rdzeni i wątków - im jest ich więcej, tym procesor jest w stanie przetwarzać większą liczbę instrukcji jednocześnie, co przekłada się na wydajność. Bardzo istotna jest też częstotliwość taktowania, która również musi być możliwie najwyższa. 

fot. whitepress.com

Karta graficzna

Następny niezwykle ważny podzespół to karta graficzna - element ten odpowiada za generowanie obrazu. Im karta jest bardziej zaawansowana, tym jakość prezentowanych na ekranie animacji jest lepsza. Na wydajność karty składa się m.in. ilość pamięci - najlepiej, gdy wynosi ona minimum 4 GB.

Następna sprawa to model chipsetu - jest to układ scalony na karcie graficznej odpowiadający za przetwarzanie i sterowanie danymi. Jeśli chodzi  o typ pamięci, najlepiej jest stawiać na rodzaje GDDR5 oraz GDDR6. Bardzo istotną kwestią jest też seria - popularną serią firmy nVidia jest GTX oraz RTX - są to linie dedykowane graczom. 

Szybki dysk twardy i pamięć RAM

Wyróżnikiem dobrego komputera gamingowego musi być też nowoczesny, szybki i wydajny dysk twardy. Najlepiej jest stawiać na dyski typu SSD - oferują one bardzo wysoką prędkość zapisu, a dodatkowo nie są one narażone na uszkodzenia mechaniczne jak dyski HDD starego typu. 

Kolejna sprawa to pamięć RAM, która jest niezbędna do optymalnego uruchamiania nawet kilku programów jednocześnie. Specjaliści zalecają, aby w komputerze gamingowym ilość dostępnej pamięci RAM wynosiła minimum 8 GB.