Cała biblioteka w plecaku lub torebce? Tak, to możliwe. Urządzenia Kindle, wyposażone w tzw. e-papierowy ekran (który nie męczy oczu), okazały się prawdziwą rewolucją w kwestii czytania elektronicznych książek. Zastanawiasz się, jak pobrać ebooki na urządzenie od Amazon? To łatwiejsze, niż myślisz.

Jak wgrywać ebooki do Kindle?

Czytniki Kindle umożliwiają swoim użytkownikom wgrywanie książek na kilka sposobów. Najłatwiejszy polega na zakupie ebooków w wirtualnej księgarni Amazon. Wystarczy tylko podłączyć urządzenie do sieci Wi-Fi, tapnąć ikonę księgarni na ekranie czytnika i wybrać hasło BOOKS. Aplikacja wyświetli wszystkie dostępne kategorie. Po przejściu do konkretnej i wybraniu tytułu, zostaniesz przekierowany do systemu płatności. Gdy należność zostanie uregulowana, wybrany tytuł automatycznie trafi na urządzenie.

Jeżeli masz zbiór ebooków lub chcesz kupić książkę w innej księgarni online, nie stanowi to żadnego problemu. Czytniki Kindle mogą odbierać książki zapisane na dysku komputera lub w pamięci smartfona. Można to zrobić na trzy sposoby: używając dedykowanej aplikacji, przesyłając książki przez e-mail lub za pośrednictwem kabla USB.

Każdy miłośnik ebooków ma do wyboru wiele programów do komunikacji z czytnikiem Kindle. Najpopularniejsze z nich to Send to Kindle App i KDeasy.

Druga opcja, wysyłanie książek przez pocztę elektroniczną. Żeby wgrać ebook w ten sposób, musisz dysponować indywidualnym adresem czytnika (znajdziesz go w Ustawieniach, w sekcji Moje konto). Wybrane książki po prostu wyślij w załączniku.

Trzecia opcja przewiduje użycie przewodu USB. Wystarczy tylko połączyć czytnik z komputerem i przenieść/skopiować wybrane pliki do katalogu Documents.

Jak udostępniać i wymieniać się ebookami przez Kindle?

Warto wspomnieć, że każdy użytkownik czytnika Kindle może pożyczyć elektroniczną książkę (o ile pozwala na to licencja przypisana do danego pliku) członkowi rodziny lub znajomemu. W przypadku grup rodzinnych (czytniki są zalogowane na tym samym koncie), wymiany i udostępnienia mogą odbywać się bez ograniczeń czasowych i ilościowych. Jeżeli natomiast zamierzasz udostępnić ebook „obcemu” (osobie korzystającej z innego konta), musisz pamiętać, że maksymalny czas to 14 dni, a każdy tytuł można pożyczyć tylko raz.

Udostępnianie książek w ramach grupy rodzinnej jest naprawdę łatwe. Najpierw musisz zaprosić wybrane osoby do Biblioteki rodzinnej i udzielić im zgody na wprowadzenie adresu e-mail. Następnie, dodaj do Biblioteki rodzinnej książki, które chcesz udostępnić. Swoją kolekcją możesz się dzielić z dwoma kontami osób dorosłych i czterema kontami dzieci.

Książki możesz też udostępniać osobom spoza Biblioteki rodzinnej. Żeby móc to zrobić, w menu konta Amazon trzeba wybrać sekcję Zarządzaj zawartością i urządzeniami, a następnie Działania. W tej sekcji należy kliknąć opcję Wypożycz ten tytuł. Żeby książka trafiła do odpowiedniego użytkownika, wystarczy wpisać jego adres e-mail. Warto wspomnieć, że osoba, której pożyczamy ebook nie musi dysponować czytnikiem. Wystarczy że korzysta z aplikacji Kindle.