Tradycje świąteczne przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Czasem potrafią zadziwić, szczególnie jeśli mowa tu o innych krajach. W Polsce sytuacja wygląda dość klarownie. Podczas Wigilii rozdaje się prezenty, które Mikołaj zostawił pod choinką. Jest to również czas wypatrywania pierwszej gwiazdki, dzielenia się opłatkiem, spędzania czasu z rodziną i koniecznie pozostawienie wolnego miejsca dla niespodziewanego gościa. Chociaż w drugiej interpretacji pusty talerzyk ma symbolizować osoby, których zabrakło przy świątecznym stole. Dla osób zza granicy polskie zwyczaje mogą wydawać się zaskakujące, choć dla Polaków są one całkiem normalne. Sytuację można również z łatwością odwrócić. Każdy kraj ma swoje tradycje, które w Polsce wydają się co najmniej zaskakujące.

Norwegia

W przeszłości wierzono, że w dniu Wigilii pomiędzy ludzi zstępują czarownice i złe duchy. Krążą po domostwach w poszukiwaniu mioteł, na których mogłyby odlecieć. W związku z tym każdy jest zobowiązany, aby znaleźć w swoim mieszkaniu miejsce nieznane nikomu poza domownikami. To właśnie tam chowane są wszystkie miotły na tę jedną wyjątkową noc.

Japonia

Japończycy są wyjątkowym narodem, który lubi brać z zachodu to, co interesujące. Jednocześnie porzuca niewygodne dodatki. Tak też jest w przypadku Świąt Bożego Narodzenia. Wszelkie aspekty religijne są pominięte. Dla Japończyków ważny jest jedynie niepowtarzalny klimat świątecznego okresu. Z tego powodu w grudniu cała Japonia błyszczy od ozdobnych świateł, na każdym kroku można napotkać bogato strojone choinki, a ludzie z radością pokrywają szyby sztucznym szronem i poddają się przyjemności zakupów mijających w świątecznej atmosferze radości i szczęścia. Interesujący jest również posiłek, który w tym czasie spożywają. Można zapomnieć o wszelkich sałatkach, karpiu czy bigosie. W Japonii podczas Świąt Bożego Narodzenia dominuje kubełek z KFC, a restauracja każdego roku przygotowuje świąteczną ofertę. W kolejkach do KFC można w tym okresie spędzić nawet kilka godzin.

Wenezuela

Caracas jest stolicą Wenezueli i miejscem, gdzie można ujrzeć zaskakujące zjawisko. W Wigilię Bożego Narodzenia tłumy wiernych zjeżdżają do kościoła na rolkach. W tym celu, aby zapewnić bezpieczeństwo, na ten czas samochody nie mają prawa poruszania się po ulicach. Jest to młoda tradycja, do której chętnie stosują się mieszkańcy Wenezueli.

Niemcy

W Polsce przywykło się do widoku choinki, której szczyt ozdobiony jest piękną gwiazdą. W Niemczech obowiązuje jednak inna tradycja. Pomiędzy gałęziami choinki ukryty zostaje zielony ogórek z dmuchanego szkła. Zadanie jego odnalezienia należy do dzieci. Osoba, która pierwsza znajdzie nietypową ozdobę, otrzyma jeden dodatkowy prezent, a także gwarancję szczęścia przez kolejny rok. Następnie ogórek zostaje zamieszczony na szczycie choinki, gdzie dumnie tkwi przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia.

Włochy

Istnienie Świętego Mikołaja nigdy nie zostało potwierdzone, w związku z czym oczywistym jest, że nie może on roznosić prezentów. W mieście Urbania jego rolę przejęła stara wiedźma Befana. To właśnie ona odpowiedzialna jest za stosy paczek znajdujących się pod choinką.

Łotwa

Święty Mikołaj w Łotwie jest wyjątkowo szczodry, a dzieci mają prawdziwy powód do radości. Nie otrzymuję prezentów jedynie w Wigilię Bożego Narodzenia, ale przez wszystkie 12 świątecznych dni z rzędu.

Słowacja

Podczas świątecznej kolacji odpowiedzialność za szczęście dla domowników spada na głowę przedstawiciela rodu. W przenośni, choć czasem i dosłownie. Jedna osoba musi nabrać na łyżkę jedzenie i rzucić nim w sufit. Im więcej pokarmu zostanie na suficie, tym lepszy będzie nadchodzący rok.

Wielka Brytania

Tutaj świąteczna tradycja rozpoczyna się aż 3 miesiące przed Bożym Narodzeniem i polega na przygotowaniu puddingu. Idealnie przygotowany deser musi składać się z trzynastu składników. Zazwyczaj jest to marchewka, mąka, łój wołowy, migdały, cukier, rum, jajka, czereśnie kandyzowane, bułka tarta, sok z cytryny i trzy rodzaje rodzynków. Istotne jest, aby podczas mieszania składników zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, każdy z domowników wypowiedział swoje życzenie. Czynność powtarza się co tydzień przez trzy miesiące i za każdym razem dolewa się odrobiny rumu. Interesujący jest również sposób podania. Polewę stanowi brandy, która zostaje podpalona w celu przepędzenia wszelkich nieszczęść.

Finlandia

Bożonarodzeniowe tradycje Finów są podobne do polskich. Istnieje tylko jedna, drobna różnica. W Wigilię Bożego Narodzenia mieszkańcy tego kraju odwiedzają sauny. Gorąca kąpiel parowa ma oczyścić nie tylko ciało, ale również ducha wiernych.