Słoneczna Hiszpania zachwyca unikalnymi krajobrazami oraz miastami, których walorem są piękne budowle o ogromnej wartości historycznej. Wycieczki najchętniej zaglądają do Barcelony, jednak i Toledo ma swój niepowtarzalny urok. Z jakimi atrakcjami można się spotkać w czasie spaceru po tym mieście?

Krótka historia miasta Toledo

Toledo to miasto o wyjątkowej przeszłości. Wiadomo, że już w VI wieku swój dwór mieli tu Wizygoci, z kolei od VIII stulecia miasto to znajdowało się w rękach Maurów. Wpływy arabskiej sztuki i kultury są tu widoczne do dziś, one też stanowią o wyjątkowej atrakcyjności tego miasta. Od XII wieku Toledo było też jednym z najważniejszych ośrodków żydowskich w Europie, a pamiątki związane z judaizmem stanowią kolejną grupę atrakcji turystycznych. Jeszcze w XIII wieku żyli to obok siebie muzułmanie, chrześcijanie oraz żydzi. Z czasem jednak konflikty religijne doprowadziły do zmiany tej sytuacji. Dziś o wielokulturowości miasta przypomina wiele ciekawych zabytków. Na które z nich warto zwrócić uwagę podczas wyprawy do Toledo?

Zabytki sakralne Toledo, które musisz zobaczyć

Hiszpania znana jest przede wszystkim dzięki wspaniałym zabytkom sakralnym. W Toledo można zwiedzić wyjątkową kolekcję takich właśnie budowli. Każda świątynia w tym mieście ma swój unikalny charakter, każda jest bezcenną pamiątką o ogromnej wartości historycznej. Bez wątpienia na szczególne wyróżnienie zasługuje katedra, będąca jedną z najważniejszych wizytówek tego miasta. Jej budowę rozpoczęto w I połowie XIII wieku, w stylu hiszpańskiego gotyku. Z czasem katedra była rozbudowywana, dzięki czemu stała się jedną z największych i najpiękniejszych świątyń, jakimi zachwyca słoneczna Hiszpania. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wnętrze tej katedry, w której zabytkowych murach udało się zgromadzić bezcenną kolekcję dzieł sztuki. Obrazy El Greco i Tycjana to atrakcja, dzięki której katedra ta znana jest miłośnikom sztuki na całym świecie. Meczet oraz stara brama islamska to kolejne zabytki, które intrygują i przyciągają uwagę turystów. Toledo to również zabytki związane z judaizmem. Tutejsze synagogi to wspaniały duet, który może oczarować każdego. Jedna synagoga to ciekawy zabytek z XIV wieku, który obecnie służy jako siedziba muzeum. Druga synagoga jest nieco starsza. To główna synagoga, która cudem przetrwała pogromy Żydów w średniowieczu. Zamieniona w XV wieku na kościół, dziś należy do grona najważniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Śladami El Greco

Dla wielu turystów Toledo jest ważnym celem wycieczki ze względu na tak znanego artystę, jakim jest El Greco. Urodzony na Krecie w połowie XVI wieku malarz jest obecnie dumą kraju. Hiszpania dumna jest z tego, że artysta ów zamieszkał w Toledo, na terenie dzielnicy żydowskiej, znanej dziś m. in. z placówki muzealnej poświęconej jego twórczości. Z jego obrazami można się też spotkać w wielu miejscach na terenie miasta, przy czym najwięcej jego dzieł znajduje się w kościelnych wnętrzach. Hiszpania to kraj wyjątkowy. Tu ciekawe niespodzianki i wyjątkowe atrakcje czekają na turystów niemal na każdym kroku. Wycieczki po tym kraju mogą sprawić wiele radości tym, którzy cenią sobie ciekawe zabytki, wspaniałą kulturę oraz tak ważną różnorodność. Wizyta w Toledo to jedna z najciekawszych propozycji, jaką biura podróży przygotowały z myślą o miłośnikach Hiszpanii. To miasto ma wiele zalet, a spacer po jego terenie to wyjątkowa przygoda dla każdego turysty.