Miejsce 8. na naszej liście
Torfowisko Wołosate Torfowisko wysokie "Wołosate" jest jedną z ważniejszych ciekawostek przyrodniczych w Bieszczadach, w odkrywaniu której pomoże nam ścieżka przyrodnicza "Salamandra". Składa się ona z 19 przystanków edukacyjnych, dzięki którym można zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz torfowiska, które na miłośnikach natury może zrobić wielkie wrażenie.
Miejsce 7.
Ścieżka dydaktyczna „Na stokach Żukowa" Ścieżka dydaktyczna „Na stokach Żukowa" to jedna z ważniejszych ciekawostek dla tych turystów – przyrodników, którzy znaleźli tanie noclegi w Ustianowej. Ścieżka ta prowadzi z Ustianowej Górnej na Holicę (761m n.p.m.), a jej pokonanie może się dla wielu z nas okazać wspaniałą lekcją przyrody. Nie brak tu tablic edukacyjnych oraz tarasów widokowych, z których można podziwiać bieszczadzkie krajobrazy. Spacer w takim otoczeniu będzie dla wielu osób nie lada gratką, warto zatem wybrać się na tę ścieżkę.
Miejsce 6.
Rezerwat „Bobry w Uhercach” Rezerwat ten zajmuje powierzchnię ponad 27 ha, a że znajduje się na terenie dość popularnej wśród turystów miejscowości, nie brak chętnych na spacery po jego terenie. Główną atrakcją jest tu rzeka Olszanka i jej meandry, które okazały się idealnym miejscem dla bobrów. Dodatkową atrakcją jest tu ciekawy drzewostan oraz ogromna ilość roślin. Nie brak tu gatunków wodnych i szuwarowych, nie brak też skupisk objętego ochroną ścisłą skrzypu olbrzymiego.
Miejsce 5.
Rezerwat „Sine Wiry” To jedna z ważniejszych ciekawostek przyrodniczych w Bieszczadach, której warto poświęcić więcej uwagi. Rezerwat krajobrazowy „Sine Wiry” zajmuje 450 ha powierzchni i rozciąga się na terenie dawnych wsi Łuh oraz Zawój. Główną atrakcją jest tu rzeka Wetlina, a dokładniej jej przełomowy odcinek, znany z malowniczych progów skalnych oraz bogatego świata fauny i flory. Nie brak tu również atrakcyjnych punktów widokowych, dzięki którym spacer nad Wetliną staje się jeszcze ciekawszym i przyjemniejszym doświadczeniem.
Miejsce 4.
Przełom Osławy pod Duszatynem Rezerwat przyrody „Przełom Osławy pod Duszatynem" powstał w 2000 roku, a jego najważniejszym skarbem jest meandrowy odcinek rzeki Osławy (czyli tzw. Łokieć). Ten malowniczy teren między Prełukami a Duszatynem może zrobić wielkie wrażenie na tych, którzy kochają dziką przyrodę i chcą odkrywać magię Bieszczadów. Malownicze kaskady, tory i mostki po dawnej kolejce wąskotorowej oraz piękne widoki – oto główne atrakcje, dzięki którym spacery po tym rezerwacie mogą się dla każdego z nas okazać rewelacyjną przygodą.
Miejsce 3. (zaczynamu podium)
Pokazowa zagroda żubrów w Mucznem Kto w czasie wycieczki w Bieszczady będzie chciał stanąć oko w oko z żubrem, ten powinien odwiedzić Muczne. Od 2012 roku działa tu pokazowa zagroda, na terenie której żubry można podziwiać ze specjalnych platform widokowych. Dobre zagospodarowanie sprawia, iż zagroda ta szybko stała się jedną z najważniejszych atrakcji.
Miejsce 2.
Jeziorka Duszatyńskie Jeziorka Duszatyńskie to jedna z ważniejszych atrakcji w rejonie Komańczy. Jeziorka te powstały w 1907 roku, kiedy to doszło do osunięcia się jednego ze zboczy Chryszczatej. Zahamowany został odpływ potoku Olchowatego, a to z kolei sprawiło, iż zaczęły się tworzyć niewielkie jeziorka. Do dziś zachowały się dwa jeziorka: Dolne oraz Górne. Są one największymi jeziorkami osuwiskowymi w Bieszczadach oraz ważnymi atrakcjami turystycznymi, których podczas wędrówki Głównym Szlakiem Beskidzkim nie można pominąć.
Miejsce 1. (zwycięzca)
Rezerwat Sobień Rezerwat leśno – faunistyczny „Sobień” to kolejna przyrodnicza ciekawostka, której podczas wycieczki w Bieszczady warto poświęcić swój czas. Nie brak tu rzadkich muraw i ciepłolubnych owadów, nie brak też interesujących siedlisk leśnych. Dobrze reprezentowane są tu tojady oraz pająki Sirio carpaticus, będące unikalnymi reliktami z epoki trzeciorzędu. Motyl niepylak mnemozyna, kumak górski oraz salamandra plamista – oto kolejne gatunki zwierząt, z jakimi można się zetknąć w tym miejscu. Nie lada gratką są tu również ruiny zamku Sobień, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na dolinę Sanu. Wycieczki po Bieszczadach to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika natury. Tutejsze rezerwaty mogą oczarować każdego, a z cennymi zbiorowiskami roślin można się spotkać również poza granicami Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Te góry to raj dla każdego przyrodnika, a lista miejsc, które warto odwiedzić w trakcie przyrodniczej wycieczki, jest bardzo długa.