reklama

Światowy dzień guzika

redakcja | 12.12.2022 09:25

Światowy dzień guzika obchodzi się 16 listopada, ale polskie media bardzo często podają również 12 grudnia jako Dzień guzika. Chodzi oczywiście o element ubioru służący do zapinania, a nie o przycisk, który też jest nazywany guzikiem. Guziki są z nami już szmat czasu, pierwsze guziki na szeroką skalę zaczęto przyszywać do ubrań w XIII wieku, ale najstarsze guziki datowane są na kilka tysięcy lat p.n.e. 

Czerwony guzik, ilustracja do artykułu
Czerwony guzik, ilustracja do artykułu | envato, autor SeDmi
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Mężczyzna zapina guzik w marynarce, ilustracja do artykułuenvato, autor drachukandrii | Mężczyzna zapina guzik w marynarce, ilustracja do artykułu

Czym jest guzik?

Guzik to zapięcie, które łączy ze sobą dwa kawałki materiału poprzez przeciągnięcie przez dziurkę od guzika lub specjalną pętelkę ze sznurka lub materiału, ale należy pamiętać, że w nowoczesnym projektowaniu guzik może być naszyty tylko jak forma ozdoby. 

Ciekawostki na temat guzika

  • Istnieje fobia koumpounofobia, czyli strach przed guzikami.
  • W 1938 roku zostało założone National Button Society (NBS), które uznało kolekcjonowanie guzików za zorganizowane hobby. NBS ustanowiło Światowy Dzień Guzika jako święto dla wszystkich, którzy lubią kolekcjonować i wytwarzać guziki.
Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu