Zalety jazdy na rowerku stacjonarnym są bardzo podobne do zalet jazdy na zwykłym rowerze, zostają jednak tylko te efekty sportowo-zdrowotne, a odpadają związane z przemieszczaniem się, ekologią czy oszczędzaniem czasu.
Czy rower stacjonarny może zaoferować nam cos więcej niż zwykły rower? Niewątpliwą zaletą roweru stacjonarnego jest możliwość treningu niezależnie od pogody i pory roku, do tego sami regulujemy sobie obciążenie treningowe.
Posiadając trenażer rowerowy zamiast rowerka stacjonarnego mamy praktycznie w 100% odwzorowany trening rowerowy pod zadaszeniem z dowolnego ukształtowania teren.
Kiedy i jakie efekty jazdy na rowerku stacjonarnym?
Zacznijmy od prostych rzeczy, czyli od Twojej wydolności. Kondycja będzie poprawiała się z treningu na trening, oczywiście zakładając, że trenujesz kilka razy w tygodniu, a nie masz jeden trening co kilka tygodni. Zmianę na lepsze powinieneś zauważyć bez problemu, a gdy staniesz się bardziej zaawansowany w swoich treningach, masz wiele możliwości do jej mierzenia: np. za pomocą pulsometru, za pomocą kadencji czy FTP. Wszystko oczywiście, jeśli pozwala na to Twój sprzęt.
Przejdźmy do czegoś trudniejszego, czyli do pytania ile schudniesz, jeżdżąc na rowerku stacjonarnym. Tutaj w grę wchodzi matematyka, bo to ile schudniesz, zależy od tego, jaki będziesz miał deficyt kaloryczny.
Jak często należ jeździć na rowerku stacjonarnym, żeby schudnąć?
Przyjmuje się średnio, że deficyt około 7000 kalorii redukują masę naszego ciała o kilogram.
Ilość spalonych kalorii na rowerku stacjonarnym zależy od intensywności jazdy, czasu spędzonego na treningu płci, wieku czy Twojej wagi. Średnio godzina jazdy na rowerze stacjonarnym spala 300 do 800 kalorii.
Jeżeli liczysz jedzenie i trzymasz na stałym poziomie kalorie, to bardzo uśredniając, żeby spalić kilogram masy, potrzebujesz kilkanaście godzin pedałować na rowerku.
Oczywiście możesz przycisnąć i wykręcić 7000 kalorii w krótszym czasie, ale pamiętaj, że lepiej chudnąć powoli.
Zapisuj dzienne spożycie kalorii, swoją dzienną wagę, długość oraz intensywność treningu. Mając statystyki z dłuższego czasu, będziesz widział, ile faktycznie Twoje treningi spalają kalorii, przyjmując, że zrzucony kilogram to 7000 kalorii.
Jazda na rowerze stacjonarnym potrafi stworzyć wręcz aptekarskie warunki, gdzie intensywność w zależności od posiadanego modelu możesz mierzyć kadencją, obciążeniem czy nawet badając swoje tętno; też w sposób aptekarski jesteś w stanie policzyć i wykonać interwały lub każdą inną zaawansowaną metodę treningową.