Nie oferują grafiki wywołującej opad szczęki. Mechanika rozgrywki często pozostawia wiele do życzenia, a przy tym nie brakuje w nich błędów, które powinny być wyeliminowane już na etapie wersji developerskiej. Dlaczego więc z takim sentymentem powracamy do starych tytułów? Ponieważ wiele z nich oferuje coś, czego nie są w stanie zapewnić nam współczesne tytuły – niesamowitą atmosferę i klimat, który przywołuje i ożywia lata młodości.
Kultowe tytuły gier, które na zawsze pozostaną z nami
Need for Speed, Tomb Raider, Quake, Diablo, Final Fantasy, Warcraft, Half-Life, Grand Teft Auto, Max Payne, Doom – te tytuły zna chyba każdy. Nic dziwnego, bo w czasie swojej świetności, były ogrywane na niemal każdym pececie. Dziś powracamy do niektórych z nich. W rankingu uwzględniliśmy zarówno pozycje z lat 90., jak i z początku milenium. Kolejność jest całkowicie przypadkowa, a zestawienie nie wyłania najmocniejszego i najsłabszego tytułu.
Lista najlepszych starych gier - top 20
Które stare gry zasługują na to, by ponownie poświęcić im czas? Poniżej znajdziesz listę 20 interesujących tytułów.
- Max Payne (2001 rok). Zaczynamy od gry, która udowodniła, że strzelanka nie musi być wyłącznie wirtualną rozwałką bez głębszej fabuły. Naprawdę trudno wskazać inny wcześniejszy tytuł, który charakteryzowałby się tak dużą dojrzałością.
- Return to Castle Wolfenstein (2001 rok). Pamiętacie Wolfenstein 3D – grę bezlitośnie „katowaną” na lekcjach informatyki w szkole podstawowej? W 2001 roku ukazał się sequel prekursora gatunku FPS, który tak jak pierwowzór zabrał gracza do czasów II wojny światowej. Wymagający przeciwnicy, dobra sztuczna inteligencja i wciągająca rozgrywka – czego chcieć więcej?
- Need for Speed: Porsche Unleashed (2000 rok). Seria NFS już od pierwszej części rządzi w kategorii arkadowych wyścigów. Dlaczego naszym zdaniem piąta część zasługuje na największą uwagę w kategorii starych gier? Ponieważ oferuje znacznie lepszą grafikę i mechanikę niż poprzednie odsłony serii, a przy tym same wyścigi są podszyte dość interesującą fabułą.
- Diablo II (2000 rok). Już pierwsza odsłona kultowej gry okazała się ogromnym hitem, ale 2. część, oferująca rozgrywkę w trybie online, była prawdziwą rewolucją.
- Fallout (1997 rok). Lubisz współczesne odsłony Fallouta? Te mają niewiele wspólnego ze swoim pierwowzorem. Klasyczna pozycja z gatunku RPG, osadzona w postapokaliptycznym świecie, zestarzała się z wielką godnością.
- Tomb Raider (1996 rok). Tego tytułu nie trzeba przedstawiać nikomu. To jedna z pierwszych gier, które przenosiły gracza do trójwymiarowego świata i pozwalały przeżyć realistyczną przygodę.
- Far Cry (2004 rok). Konia z rzędem temu, kto wskaże drugą pierwszoosobową strzelankę z początku milenium, oferującą tak dobrą oprawę graficzną.
- Half-Life 2 (2004 rok). Na obecność w rankingu zasługuje zarówno pierwsza, jak i druga odsłona Half-Life. My zdecydowaliśmy się umieścić w nim część drugą, która przenosi gracza do świata opanowanego przez obcą rasę.
- Resident Evil 2 (1998 rok). Pierwsza część kultowej gry zrewolucjonizowała swój gatunek, ale dopiero druga odsłona wywindowała wirtualne horrory na zupełnie nowy poziom. Świetny scenariusz, dopracowane dialogi i fantastyczne lokacje – ten zestaw cech działa także dziś.
- Metal Gear Solid (2000 rok). W swoim czasie, ten tytuł należał do najbardziej „filmowych” gier w swoim gatunku.
- Battlefield 1942 (2002 rok). Wojenne produkcje sieciowe cieszą się ogromną popularnością. Warto pamiętać, że to właśnie ten tytuł wprowadził możliwość toczenia bitwy na dużą skalę.
- Final Fantasy VII (1998 rok). 7. odsłona kultowej serii pierwotnie ukazała się na PS, ale szybko trafiła na pozostałe platformy. Za co ją uwielbiamy? Przede wszystkim za niezwykle wciągającą fabułę.
- Hitman: Codename 47 (2000 rok). Ten tytuł jak żaden inny połączył elementy akcji, przygody i strategii.
- Grand Teft Auto: Vice City (2003 rok). To właśnie ta edycja wprowadziła ogromny świat, który gracz mógł eksplorować bez żadnych przeszkód.
- Tony Hawk's Pro Skater 2 (2000 rok). Wspaniała muzyka, świetnie zaprojektowane lokacje i genialna mechanika – ta gra stała się wzorem dla wszystkich późniejszych produkcji z kategorii sportów ekstremalnych.
- Splinter Cell (2003 rok). Gra akcji inspirowana prozą Toma Clancy'ego? To nie mogło się nie udać!
- WarCraft 3 (2002 rok). Zdaniem wielu graczy, to jedna z najlepszych strategii wszechczasów.
- Quake 3: Arena (1999 rok). Ta sieciowa strzelanka stała się wzorem dla innych gier reprezentujących ten gatunek.
- Gothic (2001 rok). Ta gra RPG dawała ogromną swobodę działania.
- StarCraft (1998 rok). Świetna strategia czasu rzeczywistego.