Nowy procesor — obowiązkowo zwracaj uwagę na te parametry!

Przy poszukiwaniach warto wspomóc się listą, która porównuje dostępne opcje. Ranking procesorów z pewnością Ci w tym pomoże, zwłaszcza jeżeli skupia się na kluczowych cechach. Co zatem powinna zawierać taka lista? I czy na pewno pomoże Ci wybrać najlepszą opcję? Odpowiedni na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy!

Parametry poszczególnych podzespołów w komputerze wpływają na wydajność całego sprzętu oraz komfort gry. Im bardziej wszystko zostanie dopasowane do Twoich wymagań, tym lepiej sprzęt będzie zaspokajał Twoje potrzeby. W związku z tym warto poświęcić nieco więcej czasu na dopasowanie poszczególnych parametrów do swoich wymagań.

W przypadku zakupu nowego procesora ważne jest, abyś zwracał uwagę m.in. na:

  • wydajność wyrażoną w GHz, a także liczbę rdzeni;
  • podręczną pamięć, która przyspieszy działanie procesora i tym samym poprawi dostęp do danych;
  • TDP, czyli Thermal Design Power, który określa maksymalną ilość mocy niezbędną do prawidłowego działania procesora. Im TDP będzie niższe, tym procesor wygeneruje mniej ciepła i tym samym łatwiej będzie go schłodzić. TDP powinno być przy tym kompatybilne z systemem chłodzenia Twojego komputera;
  • a jeżeli już o kompatybilności mowa to procesor powinien być również kompatybilny z płytą główną. Aby to zweryfikować, warto sprawdzić jakie gniazdo procesora obsługuje płyta główna;
  • wsparcie dla technologii multithreading, które umożliwia lepiej wykorzystać rdzenie procesora.

Oprócz parametrów ważną kwestią przy zakupie jest również cena procesora. Kluczowe jest znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli uzyskać równowagę pomiędzy wydajnością a ceną. Gdy dobrze poszukasz, możesz znaleźć bardzo dobry procesor w atrakcyjnej cenie. Potrzeba na to jednak trochę czasu i cierpliwości.

Jak ułatwić sobie zakup procesora do komputera gracza?

Znalezienie odpowiednio dopasowanego do Twoich potrzeb, oczekiwań, czy wreszcie budżetu procesora do gier nie jest takie proste. Gdy jednak poświęcisz nieco więcej czasu na analizę dostępnych rozwiązań i wykorzystasz do tego odpowiednie narzędzia, możesz nieco ułatwić sobie to zadanie. 

Przede wszystkim warto zapytać swoich znajomych. Być może, któraś z osób, jakie znasz, jest w stanie dobrze doradzić ci, który procesor warto kupić, albo na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie. Opcjonalnie możesz również poszukać pomocy na forum w internecie, na którym wypowiadają się specjaliści. A jeżeli już mowa o dobrych źródłach informacji z sieci, to nie sposób również pominąć internetowych rankingów procesorów. Takie listy wyszczególniają wady oraz zalety polecanych procesorów, a przy tym uwzględniają kluczowe parametry, o których pisaliśmy już wyżej. Warto jednak nie poprzestawać wyłącznie na jednym rankingu, ponieważ może on ograniczać się do konkretnego budżetu czy innych kwestii.