Chcąc stworzyć profesjonalne studio muzyczne, trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia ogromnych kosztów. Warto jednak wiedzieć, że wielu (o ile nie większość) artystów nie rozpoczynała swojej przygody z muzyką w profesjonalnym pomieszczeniu, wyposażonym w high-endowy sprzęt, bo żeby wkroczyć na ścieżkę kariery, wystarczą dwie rzeczy: komputer z kartą muzyczną i odpowiednie oprogramowanie.
Jakie funkcje powinno mieć darmowe oprogramowanie muzyczne?
Programy do tworzenia muzyki to tzw. DAWy, czyli Digital Audio Workstation. Ich funkcjonalność pozwala realizować większość czynności studyjnych, bez konieczności kupowania drogiego sprzętu. Oczywiście, darmowe narzędzia nie mają tak rozbudowanej funkcjonalności jak płatne programy, ale jeżeli wybierzesz dobrze, zyskasz dostęp do wszystkich funkcji, które będą Ci potrzebne na amatorskim etapie twojej przygody z muzyką.
Dobre oprogramowanie muzyczne, dostępne za darmo, powinno oferować:
- możliwość wielościeżkowego zapisu dźwięku na żywo,
- możliwość rozbudowanej edycji zarejestrowanego dźwięku,
- możliwość skorzystania z wirtualnych instrumentów muzycznych,
- dostęp do palety efektów dźwiękowych,
- opcję eksportowania plików w różnych formatach (przede wszystkim WAV, MP3, AIFF i FLAC),
- funkcję miksowania muzyki na poszczególnych kanałach,
- opcję rozbudowania funkcjonalności poprzez skorzystania z zewnętrznych wtyczek.
Dysponując wyobraźnią i takim zestawem funkcji, można stworzyć naprawdę ciekawy i kreatywny projekt.
Ranking darmowych programów muzycznych
Wiele darmowych programów muzycznych oferuje jedynie ograniczoną funkcjonalność, co sprowadza je do roli ciekawostki lub wirtualnej zabawki. W tym gronie można jednak znaleźć poważne narzędzia, które z powodzeniem spełnią oczekiwania każdego początkującego twórcy. Najciekawsze z nich wymieniamy poniżej.
- Garage Band. Zaczynamy od oprogramowania stworzonego z myślą o użytkownikach komputerów i smartfonów z logo nadgryzionego jabłka. Garage Band oferuje wszystko, co powinno zapewniać dobre narzędzie muzyczne, m.in. całą masę wirtualnych instrumentów oraz presety dla głosu i gitary. Niepodważalną zaletą tego programu jest świetnie działająca synchronizacja, dzięki której użytkownik może tworzyć muzykę na każdym komputerze i smartfonie Apple, na którym jest zalogowany.
- WaveForm. Nasza kolejna propozycja jest dostępna w wersji na platformy Windows, Linux i macOS. WaveForm to bez wątpienia jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi muzycznych, dostępnych za darmo. Nieograniczona ilość ścieżek i pluginów, rozbudowany edytor, fantastyczne efekty – to wszystko użytkownik otrzymuje bez żadnych opłat.
- Audacity. Naszą listę zamyka dobrze znany program, działający na platformach Windows, Linux i macOS. Audacity to niezwykle wszechstronne narzędzie, oferujące wszystkie niezbędne funkcje. Co istotne, interfejs jest niezwykle prosty, co znacząco ułatwi pracę początkującemu artyście.