reklama

Program szpiegujący na Twoim telefonie albo komputerze. Jak go znaleźć?

redakcja | 13.12.2022 23:03 Kategorie: Aplikacje na smartfona

Szpiegowanie niczego nieświadomej ofiary cyberataku kojarzy Ci się tylko ze scenariuszem filmu sensacyjnego? Błąd! Praktyka pokazuje, że na takie działania narażony jest każdy, nie tylko wpływowi politycy czy biznesmeni. Jeżeli podejrzewasz, że ktoś może obserwować każdy twój ruch na smartfonie lub komputerze, nie ignoruj tego. Poniżej podpowiadamy, jak wykryć obecność programu szpiegującego.

program szpiegujący na komputerze lub telefonie
program szpiegujący na komputerze lub telefonie | fot. elements.envato.com
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Mówiąc o programach szpiegujących (spyware) na myśli trzeba mieć narzędzia służące do pozyskiwania, przetwarzania i przekazywania danych osobom zainteresowanym, najczęściej nieupoważnionym do tego. Nie są to typowe wirusy, które dążą do uszkodzenia sprzętu. W tym przypadku, istotne jest wyłącznie pozyskanie wiedzy na temat każdego ruchu użytkownika.

Zagrożenia związane z oprogramowaniem szpiegującym na naszych urządzeniach

Współczesne programy szpiegujące mają ogromne możliwości inwigilacyjne. Takie narzędzia mogą wykradać nawet najbardziej wrażliwe dane, jak choćby zdjęcia, widomości, historię przeglądania i połączeń. Poza tym, niektóre mogą uruchamiać kamerę i dzięki temu – podglądać użytkownika i jego otoczenie. Niektóre spyware potrafią rejestrować każdy ruch na klawiaturze, rejestrować dźwięk i prowadzone rozmowy.

Nietrudno wyobrazić sobie, jak poważne konsekwencje mogą wyniknąć z zainfekowania smartfona lub komputera oprogramowaniem szpiegującym. Korzystając z możliwości spyware, przestępca może sprawdzić, czy dom, który zamierza okraść jest dobrym celem ataku i w którym momencie jest akurat pusty. Nieupoważnione pozyskanie loginów i haseł do bankowości internetowej będzie skutkowało utratą wszystkich oszczędności. Gdy przestępca przejmie konta w mediach społecznościowych, na portalach aukcyjnych i sprzedażowych, może uczynić z ofiary swojego „słupa”, który nieświadomie pomoże mu w nielegalnym procederze. Inna sprawa, pozyskując prywatne zdjęcia i nagrania wideo, haker może szantażować osobę będącą celem jego ataku.

Jak sprawdzić czy ktoś Cię szpieguje na Twoim urządzeniu?

Programy szpiegujące są projektowane w taki sposób, by ich wykrycie było maksymalnie utrudnione. Na szczęście istnieją pewne sposoby, dzięki którym każdy może sprawdzić, czy telefon lub komputer jest podglądany.

Sygnały, które mogą świadczyć o zainfekowaniu urządzenia oprogramowaniem szpiegującym, to:

 • spowolnione i niestabilne działanie,
 • nieuzasadnione restartowanie,
 • zmiana ustawień systemowych, której nie wykonał użytkownik,
 • pojawienie się nieznanych aplikacji,
 • obecność szumów i innych dziwnych odgłosów w trakcie prowadzenia rozmów,
 • zmiana domyślnej przeglądarki internetowej.

Obecność tych sygnałów może sugerować, że urządzenie jest szpiegowane. Może, ale nie musi. Żeby zyskać 100-procentową pewność, warto przeprowadzić dodatkową diagnostykę.

Smartfon

 • Sprawdź listę aplikacji. Jeżeli w spisie pojawią się pozycje, których nie instalowałeś, może to oznaczać, że ktoś szpieguje Twój telefon.
 • Sprawdź akceptację nieznanych źródeł. Jeżeli telefon akceptuje aplikacje spoza oficjalnego repozytorium, mimo że sam nie nadawałeś takich uprawnień, jest bardzo prawdopodobne, że padłeś ofiarą cyberataku.
 • Sprawdź, czy smartfon jest zrootowany. Podniesienie uprawnień do praw administratora to jedna z podstawowych czynności, które wykonuje haker szpiegujący urządzenie. W Google Play można znaleźć wiele aplikacji, które sprawdzają, czy smartfon jest zrootowany.
 • Sprawdź obecność podejrzanych plików. Sygnałem alarmowym są nieznane pliki z rozszerzeniem .apk (na Androidzie) lub .ipa (na iOS).

Komputer

 • Użyj skrótu klawiszowego. Wciśnij kombinację Ctrl + Shift + lewy Alt, a następnie wpisz kolejno: lewy Alt, O, W, T, S, N. Każda litera jest przypisana do innego programu szpiegującego. Jeżeli w którymkolwiek momencie otworzy się okno dialogowe, oznacza to, że ktoś podgląda Twój komputer.
 • Poszukaj śladów programów szpiegujących. W tym celu, kliknij przycisk Start, otwórz wyszukiwarkę systemową, wpisz beconfig.exe i zatwierdź klawiszem Enter. Jeżeli system wyszuka plik, jesteś szpiegowany.

Bez względu na to, czy mówimy o smartfonie czy komputerze, poszukiwania programu szpiegującego warto wspomóc dobrym programem antywirusowym.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu