O wykształcenie przyszłego inżyniera warto zadbać już od najmłodszych lat, decydując się na praktyczny model edukacyjny. Na rynku nie brakuje również wsparcia edukacyjnego oferowanego przez firmy, które w ten sposób prowadzą dalekosiężną rekrutację przyszłych inżynierów. Z jakich pomocy naukowych warto korzystać?

STEM, czyli jak wychować inżyniera 

Program realizowany w szkołach jest zazwyczaj nastawiony na przekazywanie wiedzy ogólnej. Mimo upływu lat dzieci nadal uczą się głównie teorii i nie są w stanie w pełni realizować swoich pasji. Ciekawą alternatywą dla takiego sposobu nauczania jest edukacja STEM, która skupia się na kształceniu w czterech dyscyplinach i przygotowuje uczniów do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy.

Nazwa tego skrótowca została zaczerpnięta z czterech angielskich słów: Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria) i Mathematics (matematyka). STEM to interdyscyplinarne podejście, które wspiera samodzielne myślenie, przygotowuje do dorosłego życia i pokazuje, że poszczególne dyscypliny są ze sobą blisko powiązane. Jak to wygląda w praktyce? W większości polskich szkół matematyka, fizyka, chemia, technika czy biologia to osobne przedmioty w planie nauczania. W modelu STEM wszystkie te dyscypliny są ze sobą połączone i nierozerwalnie związane – dokładnie tak jak w życiu codziennym. Szkoły realizujące model STEM uczą przez doświadczenie, dlatego w programie nauczania nie brakuje eksperymentów oraz zajęć rozwijających umiejętności poznawcze, kreatywność, samodzielność i myślenie przyczynowo-skutkowe.

Darmowe oprogramowanie inżynierskie dla szkół i studentów

Firmy, które działają w branży inżynieryjnej, bardzo często oferują bezpłatne wersje edukacyjne swoich programów, które są przeznaczone do użytku przez szkoły, uczelnie, i ośrodki szkoleniowe. Niektóre przedsiębiorstwa oferują również swoje oprogramowanie studentom kierunków inżynieryjnych. Jest to dobry sposób na bezpłatne uzyskanie specjalistycznego oprogramowania, z którego można korzystać całkowicie legalnie. Firmom tym zależy na edukowaniu kolejnych pokoleń inżynierów, którzy po ukończeniu politechniki trafią na rynek pracy. Korzystanie w czasie studiów lub kursu z oprogramowania danej firmy może być zachętą do złożenia aplikacji w przedsiębiorstwie, które chce pozyskiwać najlepszych specjalistów. 

Wersję edukacyjną oprogramowania dla studentów i szkół oferuje między innymi EPLAN – firma dostarczająca oprogramowanie i rozwiązania serwisowe z zakresu elektrotechniki, automatyki i mechatroniki. W ramach wersji edukacyjnej studenci i nauczyciele mogą bezpłatnie korzystać z rozwiązań programowych firmy w dziedzinie elektrotechniki, hydrauliki siłowej, klimatyzacji i szaf sterowniczych. Oprogramowanie to jest wykorzystywane wszędzie tam, gdzie występuje zapotrzebowanie na zintegrowane procesy od inżynierii po produkcję. Warto więc zapoznać się z nim jeszcze przed rozpoczęciem kariery. Dodatkową zaletą jest możliwość otrzymania certyfikatu EPLAN Certified Student lub EPLAN Certified Technician, który stanowi potwierdzenie wiedzy kursanta.