Zasady prowadzenia działań w zamkniętej przestrzeni
W wirtualnych strzelankach często pojawia się motyw prowadzenia walk w budynkach, który jest też niezwykle popularny w ASG Tzw. rozgrywki CQB (Close Quarters Battle) wymagają przemyślanej taktyki, z której warto skorzystać też w grach. Duży nacisk kładzie się wtedy na prawidłowe poruszanie się i przeszukiwanie poszczególnych pomieszczeń w budynku. Nie wiemy, gdzie czai się przeciwnik, więc zakładamy, że czyha na nas za każdym rogiem. Bardzo ważna jest ostrożność i brak pośpiechu. Trzymamy się ściany i korzystamy z każdej napotkanej w niej szpary i dziury, by wstępnie ocenić, czy ktoś się za nią znajduje.
Jeśli gramy w trybie multiplayer, to dobrze jest wyznaczyć rolę lidera, który będzie na bieżąco oceniał sytuację i wydawał komendy pozostałym. Pomieszczenia należy sprawdzać dwójkami, by wykluczyć obecność przeciwnika w tzw. martwej strefie, np. korzystając z metody krzyżowej. Dwójkami należy też atakować pojedynczego wroga, by wprowadzić element dezorientacji. Taki efekt uzyskamy też wrzucając do pomieszczenia granat hukowy czy gaz łzawiący, gdy przeciwników jest kilku.
Jak skorzystać z tego podczas prowadzenia walk na otwartym terenie?
Wykorzystywanie elementów terenu może nam pomóc również w przestrzeni zurbanizowanej. Zniszczone samochody w postapokaliptycznym wirtualnym świecie, powalone drzewa, kontenery, no i same budynki – to wszystko pozwoli nam ukryć się przed wzrokiem przeciwnika i wykorzystać element zaskoczenia.
W każdej walce ważne jest wybieganie kilka kroków naprzód, ale też analizowanie na bieżąco sytuacji. Musimy przeanalizować, gdzie mógł ukryć się przeciwnik, by nie zaskoczył nas atakiem z dachu, zza drzwi lub innego elementu przestrzeni. Jednocześnie, konieczne jest dostosowanie naszych ruchów do tego, jak w danym momencie wygląda układ sił, czyli np. zmiana trasy przejścia, gdy okaże się, że nasza zaplanowana akcja jest o wiele bardziej ryzykowna.
Komunikacja to podstawa
Tryb mutliplayer wymaga też od całego zespołu bardzo dobrej komunikacji, która jest również podstawą w airsofcie. Warto wcześniej opracować krótkie komendy, dzięki którym czas reakcji będzie znacznie szybszy. Unikniemy w ten sposób chaotycznych działań i nieporozumień, które mogą doprowadzić do naszej przegranej. Dobra komunikacja pozwala też uporządkować działania w grze i jest niezbędna do opracowania odpowiedniej strategii.
Wybór sprzętu i pozycji ma ogromne znaczenie
W grach możemy korzystać jedynie z tego, co zaoferował nam wirtualny świat i co często znajduje się pod naszą ręką. Jeśli dał on nam jednak możliwość nawet niewielkiego wyboru broni, to dobrze jest z niej rozsądnie korzystać. W strzelankach ASG wybór replik broni jest bardzo bogaty i niezwykle ważny – dokonuje się go po przeanalizowaniu własnych umiejętności i charakteru rozgrywki. W CQB korzysta się np. z zapewniających lepszą manewrowość repliki pistoletów maszynowych, a na otwartej przestrzeni często wybierane są repliki karabinków szturmowych. Często warunkuje to naszą pozycję w grze. Jeśli korzystamy z repliki takiej jak snajperka asg, to prowadzimy nasze działania z daleka, a szturmem zajmują się gracze z replikami o mniejszym gabarycie.
W wirtualnej strzelance, która oferuje nam duży wybór broni, zasady są bardzo podobne. Jeśli jednak ogranicza się on do pistoletu i karabinu, to na pojedynczego przeciwnika lepiej skorzystać z pistoletu, a broń o większej mocy zachować na zmasowany atak.
ASG to w zasadzie jedyny taki sport strzelecki, który umożliwia nam sprawdzenie się w bardzo realistycznie wyglądającej walce. Jednym z głównych założeń airsoftu jest bardzo realistyczne odwzorowanie różnorodnych działań militarnych czy paramilitarnych, dzięki czemu zdobywamy dużo wiedzy teoretycznej, a także wiele umiejętności praktycznych. Część z nich możemy wykorzystać później w wirtualnych strzelankach - te dwa światy mają bardzo wiele elementów wspólnych. Każdy pasjonat gier powinien więc spróbować też airsoftu, bo może w ten sposób usprawnić swoje wirtualne działania.