W tym artykule dzielimy się jednymi z najciekawszych, lecz niedocenianych gier FPS dostępnych w internecie. Niektóre z nich można jeszcze znaleźć na Steamie, w serwisie Łowcy Gier czy innych miejscach w sieci. Czytaj dalej, jeśli jesteś zainteresowany znalezieniem jednej z nich i spędzeniem trochę czasu na strzelaniu do przeciwników w zupełnie nowej odsłonie.

1. LawBreakers

Rozgrywka typu first-person shooter, która jest nietuzinkowa ze względu na panującą w świecie gry zmienną grawitację lub jej kompletny brak. Akcja dzieje się w postapokaliptycznej przyszłości. Mechanika gry trzyma się zasad FPS, które wszyscy kochamy z poprzedniej dekady, a nawet z lat wcześniejszych. Walka dzieje się na arenie i wymaga doskonałego refleksu, aby celować do przeciwników. Wszystko dzieje się naprawdę szybko i dynamicznie, a smaczkiem jest m.in. wyposażenie dodatkowe bohaterów, które wpisuje się w wizję świata przyszłości. Gra nie odbiła się większym echem m.in. dlatego, że wydana była w czasie, gdy gry FPS nie cieszyły się aż taką popularnością, dużo było też nowości innych gatunków.

2. Titanfall

Titanfall został wydany w 2014 roku i po początkowo dobrej prasie zaczęło być o nim coraz ciszej, a szkoda. Gamingowa rzeczywistość podzielona jest na dwie, wzajemnie zwalczające się frakcje: pragnących władzy korporacji i wyzyskiwanych przez nie mieszkańców Ziemi. Lokacje toczonych rozgrywek mają swoje indywidualne historie. Gracze zostają żołnierzami, którzy zdolni są do kierowania tak zwanymi Tytanami, czyli olbrzymimi mechami. Mechy wyróżniają grę na tle innych rozgrywek typu first-person shooter. Na swojej drodze napotkać możesz przedstawicieli lokalnej fauny — nie zawsze nastawionych przyjaźnie. Aby wygrać, musisz połączyć się z innymi graczami i pokonać drużynę przeciwnika. Oznacza to, że będziesz musiał opracować strategię wojenną i zdobyć umiejętności bitewne, aby odnieść sukces.

3. The Darkness II

The Darkness II to przykład gry na Playstation, która jest sequelem wydanego w 2007 roku The Darkness, ale kontynuacja ta jest naprawdę fantastyczna. Nie ma się zresztą co temu dziwić, nad scenariuszem pracował sam Paul Jenkins, brytyjski scenarzysta komiksowy, powieściopisarz i reżyser narracyjny, współpracujący przy Marvel Comics. Dzięki oryginalnej historii i doskonale zaprojektowanej rozgrywce, wielu graczy z przyjemnością spędzi czas za kontrolerami. Gra dostępna jest na Windows, Xbox, Mac i PlayStation. Mechanika rozgrywki, tak jak w poprzednich częściach, pozwala na używanie wyjątkowych mocy, między innymi demonicznych ramion "macek". Historia podąża za Jackie, liderem mafii, który natyka się na ciemne siły. Demony opanowują go i kontrolują jego życie. Warto zagrać!

4. Lovely Planet Arcade

Gra typu FPS o minimalistycznej grafice rodem z uroczej bajki dla dzieci. To właśnie to z pozoru niedorzeczne połączenie, czyli rozgrywka first-person shooter i niezwykle bajkowa sceneria jest tym, co wyróżnia tę grę na tle innych gier tego gatunku. Zasada jest prosta — zastrzelić jak najwięcej obiektów w przewidzianym czasie. Jeśli Ci się to uda, przechodzisz do następnego poziomu. W miarę postępów mapy stają się coraz szersze i coraz trudniej jest sprostać wyzwaniom. Zdecydowanie jedna z najbardziej oryginalnych i ciekawych gier FPS.

5. Turok

Tytułowy Turok to żołnierz, który został wysłany na misję wyeliminowania zbrodniarza wojennego. Kiedy jego statek powietrzny rozbija się, Turok ląduje na obcej planecie. Niebezpieczny, dżunglowy teren oznacza nie tylko nieprzychylnych ludzi, ale też... nieprzewidywalne dinozaury i inne stwory, z którymi można toczyć potyczki. Oprócz standardowej strzelanki można do zdobycia przewagi wykorzystać spryt — np. schowanie się i przeczekanie lub postawić na odwieczne prawo natury, które streścić można jako: silniejszy zjada słabszego.

Podsumowanie

Te pięć gier FPS jest zdecydowanie niedocenianych, a warto nieco dłużej się im przyjrzeć i docenić ich zalety. Deweloperzy przywiązywali dużą uwagę do szczegółów. Część z propozycji wprowadzi Cię w świat apokaliptyczny, część w fikcyjną, bajkową rzeczywistość, a część do typowego sci-fi. Każda z nich jest jednak warta poznania.