Co to jest paintball? 

Paintball jest to bardzo popularny rodzaj gry zespołowej. Gra w paintball to głównie pozorowana walka między grupami przy użyciu markerów. Markery paintballowe kształtem zbliżone są do zwykłej broni. Zasada działania markerów przypomina działanie broni pneumatycznej. Za pomocą mocno sprężonego powietrza lub CO2 kulki wypełnione farbką wyprodukowaną na bazie żelatyny spożywczej wystrzeliwane są z markera. Trafienie gracza z drużyny przeciwnej przez żelatynową kulkę powoduję jego eliminację z gry.

Paintball – rodzaje gier

Paintball rozgrywany jest na wiele sposobów. Zazwyczaj zwycięzcą w grze paintballowej jest drużyna, która wykona określony cel przyjęty na bazie określonego scenariusza lub przyjętych reguł na początku gry. Najczęściej rozgrywki paintballowe rozgrywane są na świeżym powietrzu, chociaż można grać w zamkniętych pomieszczeniach, co zdarza się coraz częściej. Grupy grające już dłuższy czas w paintball starają się coraz bardziej urozmaicać rozgrywkę ,wprowadzając coraz bardziej skomplikowane scenariusze rozgrywek paintballowych. Paintball, chociaż można rozgrywać naprawdę na wiele sposobów, możemy podzielić na dwie główne odmiany, które są charakterystyczne i najczęściej rozgrywane:

Speeddball

Speedball jest to sportowa odmiana gry w paitball w przeciwieństwo do jej siostrzanej odmiany leśnej. Rozgrywka paintballowa podczas spedballa odbywa się na ograniczonym wielkością polu z użyciem sztucznie stworzonych przeszkód. Przeszkody są najczęściej stworzone z dmuchanych balonów. Gra speedballowa odbywa się w ograniczonym czasie.

Speedball – zasady gry

Speedball ma różne zasady w zależności od ligi, w której jest rozgrywany. Zawodnicy najczęściej podzieleni są na drużyny liczące

Woodsball, czyli paintball leśny

Woodsball to najpopularniejsza w Polsce forma uprawiania painballa. Gra odbywa się na specjalnie przygotowanym do tego celu odcinku lasu. Woodsball można również rozgrywać na wiele sposobów. Podczas rozgrywki paintballowej w lesie, przeważnie nie ma limitu czasowego. Painballowa gra w lesie toczy się do wyeliminowania ostatniego przeciwnika. Woodsball jest przeważnie pierwszą formą paintballa, z jaką Polacy mają styczność.

Ile trwa Paintball?

Czas rozgrywek w Paintball uzależniony jest od organizatora i od tego, na jakie rozgrywki się umówicie oraz od skomplikowania miejsca i rodzaju wybranej gry.  Z naszego doświadczenia wynika, że praktycznie w każdym rodzaju gry najlepsze są rozgrywki trwające około 15 minut. Nie męczą za bardzo i w takim czasie jesteśmy najbardziej skupieni. Dla początkujących cztery takie serie z przerwami są według nas optymalne. W tym czasie zobaczysz czy złapiesz bakcyla na więcej.

Czy paintball jest bezpieczny?

Paintball jest bardzo bezpiecznym sportem,  jeśli przestrzegamy tylko obowiązujących zasad bezpieczeństwa w tej grze. Nie są na szczęście skomplikowane i sprowadzają się głównie do noszenia odpowiednich zabezpieczeń.

Zasady bezpieczeństwa w paintballu

  • Noszenie maski ochronnej - cały czas noś maskę ochronną i pod żadnym pozorem jej nie ściągaj. Oberwanie kulką w oko, grozi utratą wzroku, nawet z dużej odległości. Maskę w razie konieczności można ściągać tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego strefach, w których nie ma możliwości dostania pociskiem. O strefach takich informuje prowadzący grę.
  • Nie strzelaj z bliska  - strzały z bliska są przeważnie bardzo bolesne oraz powodują ogromne siniaki i obrzęki.