Taki scenariusz jest niestety codziennością i przytrafia się wielu osobom, które pracują i uczą się przy pomocy komputera. Skasowanie danych z dysku jest niezwykle stresujące, szczególnie w przypadku plików o dużym znaczeniu.

W tym tekście przedstawimy Ci najczęstsze powody uszkodzenia twardych dysków oraz wskażemy, dlaczego nie warto próbować odzysku danych na własną rękę.

Jak dochodzi do uszkodzeń dysku?

Uszkodzenie dysku może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, ale skutek zawsze jest ten sam – brak możliwości odczytu danych. Sposób uszkodzenia dysku zależy także od jego rodzaju.

Dyski HDD częściej ulegają uszkodzeniom mechanicznym takim jak awarie ruchomych elementów. Mimo wszystko ten rodzaj dysków wyróżnia się trwałością sięgającą nawet 5-10 lat (w zależności od poziomu eksploatacji).

Z kolei dyski SSD są narażone na uszkodzenia pamięci flash i taka awaria wcale nie musi być związana z usterką fizyczną. Ten rodzaj nośnika danych narażony jest na szybkie zużycie ze względu na swoją charakterystykę.

Jeśli chodzi o dyski SSD, to mają określoną liczbę zapisów i odczytów danych na jedną komórkę. Ich zużycie jest zdecydowanie szybsze, niż ma to miejsce w przypadku dysków HDD. Do uszkodzenia dysku (niezależnie od jego rodzaju) może dojść także wskutek działania wirusów, które pustoszą głównie dysk i procesor.

Uszkodzenie dysku jest czymś całkowicie powszechnym i może przydarzyć się każdemu, dlatego warto być do takich sytuacji odpowiednio przygotowanym.

Kiedy możliwe jest odzyskanie danych z uszkodzonego dysku?

To pytanie zadają sobie wszyscy użytkownicy komputerów, których dysk został uszkodzony. Tak naprawdę wszystko jest uzależnione od rozległości uszkodzeń danego dysku oraz jego budowy.

Jeżeli jest to uszkodzenie elektryczne, na skutek którego zniszczeniu uległy poszczególne komponenty dysku, to może być ciężko z odzyskaniem danych.

W przypadku wirusów oraz uszkodzeń firmware-u sytuacja wygląda trochę lepiej, ale i tak wszystko jest uzależnione od indywidualnego przypadku. Odzyskanie danych z dysków, które zostały uszkodzone mechanicznie, zależy od stopnia zniszczenia poszczególnych elementów takiego nośnika.

Odzyskiwanie danych z dysku samemu – czy warto?

Problem skasowanych danych z twardego dysku jest niezwykle powszechny i zdarza się wszystkim – od uczniów po prezesów dużych firm. Nie dziwi więc fakt, że internet pełen jest „sprawdzonych sposobów” na szybkie odzyskanie danych z uszkodzonego dysku.

Niestety takie domowe eksperymenty najczęściej kończą się nie tylko porażką w odzysku usuniętych plików, ale także bezpowrotną ich utratą. Wówczas uszkodzeniu ulega często również sam dysk, przez co taka samowolka jest nie tylko nieskuteczna, ale przede wszystkim bardzo kosztowna.

Jeżeli z Twojego dysku zniknęły ważne dla Ciebie pliki, to samodzielne próby ich odzyskania tylko zwiększają prawdopodobieństwo całkowitej utraty danych.

Postawienie na profesjonalistów jest zatem jedyną metodą, aby odzyskać ważne pliki bez ryzyka ich bezpowrotnej straty.

Komu warto powierzyć odzyskiwanie danych z dysku?

Jedynym ratunkiem w przypadku uszkodzonego dysku jest powierzenie go profesjonalistom. Skuteczność zawodowców wynika nie tylko z profesjonalnego oprogramowania jakim się posługują, ale przede wszystkim z wieloletniej wiedzy i doświadczenia, które mają przełożenie na skuteczność działań.

Szanse na odzyskanie danych z dysku twardego spadają z każdą ingerencją w ten proces nieświadomego użytkownika komputera. Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku z firmą Avidata to najlepszy sposób na rozwiązanie tego problemu. Firma cieszy się dużą popularnością ze względu na wysoką skuteczność.