reklama

Motel a hotel, czyli w kilku słowach jaka jest różnica między motelem a hotelem.

redakcja | 04.10.2022 08:08

Warto znać różnicę pomiędzy motelem i hotelem jeżeli podróżujesz po świecie, to dwie różne usługi, choć bardzo podobne do siebie. W jednym i drugim spędzisz noc, ale czy dostaniesz taki sam serwis i standard? Czy cena motelu i hotelu jest podobna? Wyjaśniamy w artykule na temat hotelu i motelu poniżej.

Szyld motelu w stylu vintage, ilustracja do artykułu wyjaśniającego różnicę motelu od hotelu
Szyld motelu w stylu vintage, ilustracja do artykułu wyjaśniającego różnicę motelu od hotelu | envato, autor twenty20photos
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Co to jest motel?

Motel (za granicą znany również jako motor hotel lub motor lodge) jest to usługa hotelarska, która skierowana głównie do zmotoryzowanych podróżnych i znajduje się najczęściej przy ruchliwych drogach i dużych szlakach komunikacyjnych. Przystosowany jest pod zmotoryzowanych podróżnych, oferując parking, często znajdując się blisko stacji benzynowych. Infrastruktura motelowa przystosowana jest raczej do spędzenia maksymalnie jednej nocy w hotelu, dłuższe mieszkanie w motelu staje się uciążliwe. 

Zazwyczaj - ale nie jest to regułą w Polsce -  do każdego pokoju wchodzi się bezpośrednio z parkingu, a nie przez hol jak to jest w przypadku hoteli. 

Koncepcja motelu jako hotelu dla kierowców, pojawiła się latach 20. XX wieku w Ameryce północnej. W wielu krajach jednak motelem nazywa się też hotel z ograniczonymi udogodnieniami, hotele miłości lub hotele z niskiej półki. 

Polacy często korzystają z moteli w drodze do Chorwacji, bo zazwyczaj rozkłada się tę podróż na dwa dni. 

Nie musisz posiadać samochodu, żeby spać w motelu, ale najczęściej będziesz miał problem, żeby do takiego modelu się dostać. 

Co to jest hotel?

Hotel w odróżnieniu od motelu oferuje szeroki zakres usług związanych z pobytem turystów i osób w podróżach służbowych. Standard hoteli w Polskim - ale i między narodowym prawie - najczęsciej jest unormowany.

Hotelom nadawane są kategorie - gwiazdki - przez co możemy rozpoznać jakość i wyposażenie, jakie nam oferują. Jakość gwiazdek różni się często w zależności od kraju, dlatego warto czytać opisy kategorii przed wyjazdem do nieznanego nam miejsca. 

Zobacz również: czym jest obiekt B&B.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu