Jest to maleńkie państwo położone nad Morzem Śródziemnym, słynne z książęcego dworu i kasyna, gdzie przegrywano i królewskie fortuny. Monako zajmuje skrawek skalistego półwyspu, który wynurza się z Morza Liguryjskiego. Pierwsi zwrócili uwagę na to piękne miejsce Fenicjanie. Później bywało ono przedmiotem pożądania Rzymian, Genueńczyków i Hiszpanów, by znaleźć się w XIX wieku pod protektoratem Królestwa Sardynii i trwającą do dziś jeszcze opieką Francji. Przypominają o niej armaty ustawione na Placu Pałacowym, podarowane władcom księstwa przez Ludwika XIV-ego.

Kiedy jechać do Monako?

Do Monako goście przybywają tłumnie przez okrągły rok. Nadmorski park pełen jest wspaniałych okazów flory subtropikalnej: palm, oleandrów, krzewów kawy oraz magnolii. Amatorzy kaktusów znajdą tutaj jedną z najwspanialszych ich kolekcji. Żeglarze mają do dyspozycji wypełnioną luksusowymi jachtami przystań, a miłośnicy wszystkiego, co morskie, podążają do Muzeum Oceanograficznego, gdzie stoją modele statków, znanych z historii żeglugi światowej, konstrukcje aparatury nawigacyjnej oraz sprzęt stosowany w rybołówstwie. Unikatowym eksponatem jest jedyna w swoim rodzaju, rozrysowana na 24 arkuszach mapa batymetryczna oceanów świata. Tajemnicą pozostaje fakt, gdzie w Księstwie Monako jest miejsce na produkcję perfum i likierów, farmaceutyków i wyrobów elektronicznych oraz na drukowanie znaczków pocztowych – tak wszechobecna jest tutaj atmosfera luzu i lenistwa oraz zabawy i wypoczynku. Ale to tylko pozory – relaks jest wyłącznie domeną turystów, zaś ludność Księstwa Monako ciężko trudzi się, aby im możliwość tego relaksu stworzyć.

Jaka jest kuchnia Monako?

Restauracje w Księstwie Monako zapewniają ogromny wybór dań kuchni francuskiej, włoskiej i liczne dania regionalne. Szczególnie polecana jest zupa rybna – soupe de poisson, ryba duszona – bouillabaisse oraz cebula w cieście z anchois – pissaladiere i czarnymi oliwkami. Jest też duży wybór win francuskich oraz znakomitych likierów.

Co wart odwiedzić w Monako?

W Monako znajduje się wart obejrzenia pałac książęcy, w którym atrakcją jest uroczysta zmiana warty. Ciekawy jest również port z cumującymi tam zwykle najpiękniejszymi jachtami świata, Muzeum Oceanograficzne oraz Ogród Botaniczny, z którego rozpościera się najpiękniejsza panorama Monako. Będąc w Księstwie Monako, nie można pominąć słynnego Monte Carlo z jego kasynami.