Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat

redakcja | 04.10.2022 08:08

Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat (ang. International Talk Like a Pirate Day) to rodzaj humorystycznego święta, które obchodzimy, a raczej możemy obchodzić 19 września.

Rodzina przebrana za piratów
Rodzina przebrana za piratów | Envato, autor twenty20photos
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Zostało stworzone w 1995 roku przez dwóch amerykanów, John Baur (Ol' Chumbucket) i Mark Summers (Cap'n Slappy). Idea święta powstała podczas gry tych panów w racquetball, kiedy jeden z nich podczas kontuzji wydał z siebie okrzyk "Aaarrr! i to wtedy sami urządzili sobie "dzień mówienia po piracku", tak spodobał im się ten humorystyczny pomysł, że zrobili sobie z tego tradycję.Do szerokiej opinii publicznej święto trawiło dzięki Davowi Barry, znakomitemu publicyście, laureatowi nagrody Pulitzera. Nigdzie indziej jak na stronach "Miami Herald" opisał pomysł Johna i Marka, potem temat podchwyciły media na całym świecie.

Patronem Dnia Mówienia jak Pirat jest odtwórca roli Długiego Johna Silvera w filmie "Wyspa Skarbów" z 1950 r., czyli sam Robert Newton.

W Polsce święta humorystyczne są przeważnie wzmianką dnia w mediach tradycyjnych oraz elektronicznych, za granicą Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat ma rzeszę fanów, Panowie zarabiają nawet na tym pieniądze, a samo święto zostało wpisane do kalendarza liturgicznego religii Latającego Potwora Spaghetti.

Zobacz przykłady na Youtube jak mówić po piracku.

Ciekawostką jest, że Facebook daje nam możliwość zmiany języka na Facebooku właśnie na piracki.

Innym ciekawym świętem obchodzonym 19 września jest Światowy dzień emotikona. Zobacz, o co też chodzi w tym święcie, bo chyba jak każdy używasz bardzo dużo emotek i emoji. 

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu