Bioware rezygnuje z otwartego świata. Studio ma inne plany dla Mass Effect 5

Ostatnie plotki w sieci dotyczące kontynuacji kultowej serii kosmicznych RPG - Mass Effect 5 - oferują ciekawy wgląd w plany studia BioWare. Według tych informacji pierwotnie BioWare planowało, że gra będzie miała otwarty świat. Jednakże zgodnie z doniesieniami, twórcy zdecydowali o porzuceniu tego pomysłu, decydując się na powrót do klasycznych rozwiązań z wcześniejszych odsłon serii. Trylogia Mass Effect miała tak naprawdę rozwiązania liniowe. Gracze mogli eksplorować różne planety, statki kosmiczne i stacje orbitalne, zdobywając wiedzę o galaktyce, wypełniając misje i zbierając surowce. Eksploracja odbywała się zarówno w kosmosie, gdzie gracz sterował statkiem kosmicznym, jak i na powierzchniach planet, gdzie można było korzystać z pojazdów, takich jak Mako czy Nomad, do przemierzania terenu i wykonywania zadań. Bioware zamierza wrócić do tego systemu. Zamiast ogromnego otwartego świata, gracz będzie mieć do dyspozycji szereg mniejszych lokacji, które nie będą bezpośrednio połączone w jedną spójną całość.

Źródłem tych informacji jest ceniony dziennikarz Jez Corden z serwisu Windows Central, który ma wyjątkową renomę w branży gier wideo.

Mimo że otwarte światy cieszą się obecnie dużą popularnością w świecie gier komputerowych, odejście od tego trendu w przypadku Mass Effect 5 wydaje się dobrym pomysłem. Gracze zdecydowanie oczekują od tej gry powrotu do korzeni serii, a nie bezrefleksyjnego podążania za obecnymi trendami. Zdaniem wielu fanów, BioWare powinno najpierw przywrócić marce jej dawny blask, zwłaszcza po niezbyt udanej grze Mass Effect: Andromeda, zanim podejmie radykalne eksperymenty z formułą cyklu.

Niestety, pomimo wcześniejszej zapowiedzi gry w 2020 roku, nadal nie znamy dokładnej daty premiery Mass Effect 5. Informacje dostępne do tej pory na temat gry są bardzo skromne, co tylko zwiększa niecierpliwość fanów serii. Na ten moment wiadomo jeszcze jedynie, że gra powstanie na silniku Unreal Engine 5. Większość informacji wciąż pozostaje jednak tajemnicą. Wiele osób z pewnością czeka na powrót serii w dawnej jakości. Jednak na ten moment pozostaje jedynie czekać. Kolejne szczegółowe informacje na temat Mass Effect 5 są wciąż wielką niewiadomą.