Książki elektroniczne, czyli ebooki, nie są już wyłącznie ciekawostką dla technologicznych geeków. Liczba osób wybierających e-tytuły rośnie z roku na rok. Trudno się temu dziwić, bo o ile papierowe wydania górują nad nimi szeroko rozumianym „klimatem”, to ebooki pozostają bezkonkurencyjne w kwestii wygody. 

Najważniejsze funkcje czytnika ebooków

Elektroniczne książki można „konsumować” na ekranie smartfona lub tabletu, ale każdy, kto tego próbował przyzna, że nie jest to najwygodniejsze. Podstawowym problemem jest ekran, który dość szybko męczy wzrok. Rozwiązaniem tego problemu są czytniki ebooków – urządzenia stworzone wyłącznie w celu czytania elektronicznych książek, czasopism i komiksów.

Technologia galopuje do przodu i współczesne czytniki oferują znacznie więcej funkcji niż wczesne modele. Bądźmy jednak szczerzy, najistotniejszą kwestią w tego typu urządzeniach są rozwiązania zwiększające komfort odbioru treści. Wśród nich należy wymienić:

  • ekran – najlepsze modele są wyposażone w wyświetlacz wykonany w technologii, która nie męczy wzroku;
  • wbudowana pamięć – czytnik ebooków powinien zmieścić całą bibliotekę użytkownika;
  • odporność na zachlapania lub zanurzenie – niektórzy lubią przecież czytać w wannie;
  • możliwość odczytu różnych formatów plików;
  • możliwość obsługi przynajmniej kilku aplikacji księgarni internetowych;
  • możliwość łatwego „ładowania” plików.

Jaki czytnik ebooków wybrać?

Dla wielu osób, Kindle to synonim czytnika ebooków. Trzeba jednak wiedzieć, że o ile urządzenia sygnowane przez Amazon są niekwestionowanymi liderami w tym segmencie urządzeń, to na rynku istnieje też wiele alternatywnych rozwiązań. Zestawienie ułożyliśmy w sposób losowy, bo każde z wymienionych urządzeń w takim samym stopniu zasługuje na uwagę potencjalnych użytkowników.

  1. Kindle Paperwhite 5. Zaczynamy od urządzenia, które na rynku jest obecne już od jakiegoś czasu. Kindle Paperwhite 5 to jednak wciąż świetny czytnik ebooków. Ekran E-Paper o przekątnej 6,8 cala jest doświetlany 17 diodami LED, co przekłada się na fantastyczne wrażenia. Użytkownik może regulować nie tylko poziom podświetlenia, ale także temperaturę barwową. Mocną stroną tego urządzenia jest też wodoszczelność w klasie IPX8.
  2. Kindle 11. Model wydany w 2022 roku. To urządzenie jest wyposażone w 6-calowy ekran E Ink z funkcją regulacji doświetlenia. Zagęszczenie na poziomie 300 pikseli na cal nie pozostawia nic do życzenia. 16 GB wbudowanej pamięci to naprawdę dobra wartość.
  3. Onyx Boox Nova Air. To dość droga propozycja, ale biorąc do ręki to urządzenie, od razu wiemy, za co płacimy. Onyx Boox Nova Air jest wyposażony w ekran E-ink Carta, legitymujący się przekątną 7,8 cala. Wyświetlacz umożliwia regulację poziomu podświetlenia i temperatury barwowej, a do tego współpracuje z rysikiem WACOM. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Android 10, dzięki czemu użytkownik może kupować książki właściwie w dowolnej księgarni internetowej. Mocną stroną tego czytnika są też świetnie grające głośniki, które przydadzą się przy odtwarzaniu audiobooków.
  4. Inkbook Calypso Plus. Nasza ostatnia propozycja to 6-calowy (ekran E-ink Carta) czytnik pracujący pod kontrolą Androida. To oznacza, że możliwy dostęp do dowolnych aplikacji księgarni internetowych, a odtwarzanie audiobooków nie sprawia najmniejszych problemów.