Jakie parametry powinna mieć karta graficzna do gier?

Parametrów kart graficznych (GPU) jest całe mnóstwo. Gry, zwłaszcza te najnowsze, wymagają dobrych wyników w praktycznie całej przestrzeni specyfikacji sprzętu. Osobiście jednak najbardziej zwracamy uwagę na te kilka parametrów:

  1. Wydajność. Im jest ona wyższa, tym oczywiście lepiej dla gracza. Decyduje o niej głównie typ procesora graficznego oraz liczba rdzeni (CUDA w przypadku Nvidii, Compute Units w przypadku AMD). Niezwykle wydajna jest na przykład karta GeForce RTX 3070 Ti lub jej budżetowa wersja - RTX 3060.
  2. Pamięć VRAM, czyli “Video Random Access Memory”. To nic innego, jak rodzaj pamięci wykorzystywany przez karty do przechowywania danych graficznych. Renderowanie obiektów, wczytywanie tekstur, oświetlenie… wszystkie te procesy są w dużej mierze uzależnione właśnie od pamięci VRAM. Oprócz jej wielkości ważna jest też przepustowość i taktowanie.
  3. Interfejs pamięci. Szybszy interfejs = lepsza wydajność graficzna. Obecnie stosuje się kilka ich rodzajów, a najpopularniejszy z nich to GDDR + liczba do wartości 6. To właśnie z interfejsu typu GDDR6 korzysta większość najlepszych kart graficznych od topowych producentów sprzętu gamingowego.

Dalej moglibyśmy wymienić rodzaje złączy, zainstalowany system chłodzenia czy dodatkowe zasilanie. Są to jednak znacznie mniej istotne elementy, niż 3 wspomniane wcześniej parametry.

karta graficzna do giergaming.komputronik.pl | karta graficzna do gier

Jakie wartości parametrów w karcie graficznej do gier?

Po prostu postaraj się, aby wybrana przez Ciebie karta graficzna miała przynajmniej 12 GB pamięci w wersji GDDR6, przepustowość 360 GB/s oraz taktowanie 15.000 MHz. Taka karta w połączeniu z dobrym procesorem pozwoli Ci płynnie grać w nowe produkcje na wysokich ustawieniach graficznych.

Przykładowe karty graficzne do gier

Oprócz wcześniej wspomnianych kart GeForce RTX 3070 Ti i RTX 3060 warte uwagi są też poniższe modele GPU:

  • Gigabyte GeForce RTX 3050 EAGLE 8GB OC LHR
  • PowerColor Radeon 6900 XT Red Devil 16GB
  • ASUS GeForce RTX 3080 Ti ROG STRIX 12GB OC

Chcesz zobaczyć pełną listę polecanych kart graficznych? Przeczytaj nasz obszerniejszy artykuł na ten temat, który znajdziesz pod linkiem https://gaming.komputronik.pl/g/najlepsze-karty-graficzne-do-gier-ranking/.

Kompletny poradnik o kartach graficznych do gier

Spędzasz przy grach komputerowych więcej czasu niż przeciętny gamer? Poszukujesz sprzętu z najwyższej półki, który będzie idealnie dopasowany do reszty Twojego gamingowego setu? W takim razie koniecznie dowiedz się o wszystkich pozostałych rzeczach, które powinna mieć dobra karta graficzna do gier.

Jeśli pojęcia takie jak jednostki rasteryzacyjne, teraflopy, ray tracing, DLSS i FidelityFX są dla Ciebie nowością - to rzuć okiem na nasz szczegółowy poradnik dotyczący kart graficznych do gier. Znajdziesz go tutaj: https://gaming.komputronik.pl/g/jaka-karta-graficzna-do-komputera-do-gier/.

Ile kosztuje dobra karta graficzna do gier?

Możesz pójść też na łatwiznę - przyjmuje się, że im droższa jest dana karta graficzna, tym lepiej poradzi sobie w przypadku wymagających gier. Na oko w 90% przypadków reguła ta się sprawdza, tak więc jeśli kompletnie nie znasz się na sprzęcie, to możesz skorzystać właśnie z niej.

Szacuje się, że średnio-dobra karta graficzna do gier to koszt od 1800 złotych wzwyż (nie wliczając promocji). GPU dla gamingowych wyżeraczy nieraz kosztuje jednak ponad 3, 4, a nawet 5 tysięcy złotych - choć i tak cenom tym daleko do rynkowych liderów (ponad 10.000 złotych).

Rozstrzał cenowy jest więc ogromny. W większości przypadków doskonale sprawdza się jednak sprzęt ze średniej półki cenowej - od 2 do 3 tysięcy złotych. Nie zapomnij o tym, że ogromne znaczenie ma też wydajny procesor i dobrej jakości płyta główna.

                                   Artykuł sponsorowany na zlecenie Komputronik