Przygotowując zestawienie, sięgnęliśmy po kilka dobrze znanych tytułów i nowości, które niedawno miały premierę. W rankingu gier na długie zimowe wieczory nie mogło zabraknąć też absolutnej klasyki, do której za każdym razem powracamy z wielkim sentymentem.

W co grać zimą na PC? Jakie tytuły pokonają nudę?

Wraz z nastaniem zimy, dzień ulega wyraźnemu skróceniu. Gdy wskazówki zegara ustawiają się na pozycji 16:00, za oknem panuje już zaawansowana „szarówka”. Dzień ulega skróceniu, a wieczór – wydłużeniu. Niestety, taki stan rzeczy wyraźnie sprzyja nudzie, ale mamy na to skuteczne lekarstwo, w dodatku dostępne bez recepty. Jego nazwa to dobra, wciągająca gra RPG!

Tytuły fabularne należą do najlepszych propozycji na długie zimowe wieczory. Wciągający scenariusz i ciekawa mechanika – ten zestaw cech zawsze sprawdza się bez pudła. Im dłuższa rozgrywka, tym lepiej. Chęć poznania kolejnych wątków fabularnych sprawi, że w mgnieniu oka zapomnisz o wszechobecnej szarości, która panoszy się za oknem.

Ranking gier na zimowe wieczory - top 15

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy zestawienie 15 tytułów, które bez cienia wątpliwości uprzyjemnią każdy zimowy wieczór.

 1. Star Wars: Knights of the Old Republic. Zaczynamy od klasycznej pozycji, która zadebiutowała w 2003 roku. Trzecioosobowa gra osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen przenosi gracza do Starej Republiki, gdzie jako przywódca trzech ras będzie musiał stawić czoła siłom Sithów.
 2. GreedFall. Nasza kolejna propozycja miała premierę w 2019 roku. Akcja GreedFall rozgrywa się w świecie przypominającym XVII-wieczną Amerykę. Stary Świat nawiedziła tajemnicza plaga. Dziesiątkowana społeczność musi uciekać na wyspę Teer Fradee. Kolonizatorzy nie mogą jednak liczyć, że rdzenni mieszkańcy Nowego Świata powitają ich z otwartymi rękoma. 
 3. Final Fantasy XV: Windows Edition. 15. odsłona kultowej serii gier jRPG zadebiutowała w 2018 roku. Akcja rozgrywa się w Lucis – jedynym państwie, które dysponuje magicznym kryształem zapewniającym jego mieszkańcom bezpieczeństwo i dostatek. Największym zagrożeniem dla Lucis jest Imperium Niflheim. Podpisany traktat miał zażegnać wizję konfliktu, ale umowa okazała się zwykłym podstępem, mającym uśpić czujność.
 4. Cyberpunk 2077. Tytułu, który zadebiutował w 2020 roku, nie trzeba przedstawiać nikomu. Pierwszoosobowa gra RPG z elementami FPS przenosi gracza do futurystycznej metropolii, którą rządzą wielkie korporacje i gangi.
 5. Wiedźmin 3: Dziki Gon. Pozostajemy przy grach autorstwa polskiego studia CD Project RED. Podobnie jak wcześniejsze, 3. odsłona kultowej sagi czerpie pełnymi garściami z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Tytułowy wiedźmin ma do wykonania kilka zadań. Musi m.in. odszukać utraconą miłość i powstrzymać prześladujący go Dziki Gon.
 6. Elden Ring. Nasza kolejna propozycja zadebiutowała w lutym tego roku. Gracz przenosi się do świata zwanego Ziemie Pomiędzy, gdzie będzie musiał zmierzyć się z sześcioma półbogami. Uwaga, już od pierwszych minut rozgrywka charakteryzuje się wysokim poziomem trudności.
 7. Max Payne. Czas na kolejnego klasyka. Tym razem odbiegniemy od obranego schematu i zamiast RPG zaproponujemy wam klasyczną grę TPS. W tytule wydanym w 2001 roku wcielamy się w postać nowojorskiego policjanta, który na własną rękę próbuje znaleźć zabójców swojej żony i córki.
 8. Expeditions Rome. Kolejna propozycja, która zadebiutowała na początku 2022 roku (w styczniu). Ta gra przenosi nas do starożytnego Rzymu, do czasów panowania Juliusza Cezara. Biorąc udział w wyprawach wojennych, poznajemy losy głównego bohhatera.
 9. Disco Elysium. Bardzo ciekawa gra RPG z 2019 roku, w której walka schodzi na dalszy plan, a pierwsze skrzypce gra rozbudowana narracja. Gracz wciela się w postać policjanta z licznymi problemami, który musi wydostać się z życiowego dołka i rozwiązać skomplikowaną sprawę linczu.
 10. God of War. Czas na najnowszą odsłonę klasyki ekskluzywnych tytułów Sony, która w styczniu 2022 roku zadebiutowała w wersji na PC. Po serii greckich przygód, Kratos osiada na dalekiej Północy. Zakłada rodzinę, ale po śmierci żony zostaje sam z synem. Bohater niebawem będzie musiał zmierzyć się z konsekwencjami własnych czynów i stawić czoła mitycznym potworom.
 11. South Park: Kijek Prawdy. Nasza kolejna propozycja to kultowa gra z 2014 roku. Gracz wciela się w postać młodego chłopca, który po przeprowadzce próbuje dopasować się do grupy rówieśników i zdobyć nowych przyjaciół.
 12. Kingdom Hearts: Edycja Specjalna. W grze z 2007 roku wcielamy się w postać młodego adepta sztuk walki, który musi odnaleźć i uratować swojego mentora, uprowadzonego przez nieznanych najeźdźców.
 13. Dragon's Dogma: Dark Arisen. Fabuła gry, która w wersji na PC ukazała się w 2016 roku, jest osadzona w otwartym świecie fantasy. Po ataku smoka, bohater dowiaduje się, że jako wybraniec to on był celem bestii. Teraz musi odkryć prawdę o własnej tożsamości.
 14. Planescape: Torment. Klasyk z 1999 roku. Akcja rozgrywa się w tajemniczym świecie złożonym z wielu wymiarów. W centrum tego uniwersum znajduje się Miasto Drzwi – miejsce dosłownie przepełnione sprzecznościami.
 15. Gothic II. Naszą listę zamyka świetna gra wydana w 2002 roku. Akcja rozgrywa się miesiąc po finale pierwszej części. Tym razem jego zadaniem jest powstrzymanie smoków i służącej im armii. Tym samym, bezimienny bohater spróbuje nie dopuścić do zajęcia wyspy Khorinis.