Sieć upowszechniła się tak bardzo, że trudno bez internetu wyobrazić sobie analizowanie mapy, przegląd opinii turystycznych czy szybkie zakupy biletów. Jak – od strony aplikacji – można się przygotować do wyjazdu?

Warto przede wszystkim zadbać o duży pakiet GB. Oczywiście jeśli posiadasz internet mobilny bez limitu nie musisz się tym martwić. Należy jednak pamiętać, że choć część z danych – np. Mapy – można pobrać wcześniej, sieć za granicami będzie potrzebna na codzień.

Aplikacje idealne dla podróżników? Podstawa to mapa Google

Oczywiście pierwszym wyborem i skojarzeniem na myśl o podróży jest narzędzie wprowadzone przez Google – system map. Nie chodzi wyłącznie o samą nawigację. Mapy Google pozwalają na łatwe poruszanie się po nieznanym terenie, wyznaczanie tras, sprawdzanie czasu podróży oraz szukanie najbliższych atrakcji i miejsc do jedzenia. Są też ważne dla np. porównania terenu – odnalezienia punktu charakterystycznego czy przeanalizowaniu lokalizacji po punktach charakterystycznych. Dodatkowo Google Maps dają poczucie bezpieczeństwa. Zadziałają w trybie interaktywnym nawet wtedy, gdy użytkownik jest offline – pod warunkiem, że wcześniej pobrał dane danego terenu na swoje konto.

Noclegi i opinie przez internet

Planujesz noclegi zagraniczne? Możesz użyć Booking – to głównie hotele i apartamenty. Jeśli chcesz poszukać noclegu u typowych mieszkańców, warto mieć Airbnb. Ta aplikacja pozwala na wynajęcie mieszkania lub pokoju u lokalnych mieszkańców, co może być tańszą alternatywą dla hoteli.

Ważny podczas podróży będzie system poleceń. Nic tak nie kusi – ale i odstraszy – jak opinie innych podróżników wskazujących na potencjalne zalety lub mankamenty danego miejsca, knajpki czy atrakcji turystycznej. Nieocenioniony jest tu Tripadvisor. To aplikacja umożliwiająca szukanie najlepszych restauracji, atrakcji i hoteli w danym miejscu. Zawiera również opinie innych użytkowników, co pozwala na dokładne zaplanowanie wakacji.

Komfort językowy i walutowy

Choć świat komunikuje się powszechnie przy użyciu języka angielskiego, bywa tak, że w danej lokalizacji może być to jednak problematyczne. Przydatny będzie z pewnością Google Translate. To inne narzędzie z bogatego zestawienia Google.  Dzięki tej aplikacji można łatwo tłumaczyć teksty, rozmowy i strony internetowe w czasie rzeczywistym.

Warto mieć również system do analizowania wartości walut. Funkcje kalkulatorów zapewniają już internetowe karty wirtualne, ale warto również posiadać np. XE Currency. To mechanizm, który poprzez aplikację pozwala na łatwe przeliczanie walut, co ułatwia planowanie budżetu podczas podróży za granicą.

Podróżowanie dzięki internetowi

Oczywiście aplikacje internetowe ułatwiają planowanie i realizację podróży. Dotyczy to zarówno tych dużych jak i krótkich. Warto mieć porównywarkę cen lotów, dzięki której łatwo sprawdzić można skąd i gdzie można się wybrać – tak działa np. Skyscanner. Niezbędny będzie również chociażby Uber. To aplikacja umożliwiająca zamówienie taksówki w dowolnym miejscu i czasie, co może być szczególnie przydatne w nieznanej nam okolicy.

Pamiętaj: internet za granicami może być droższy

Nawet jeśli posiadasz spory pakiet GB w Polsce, będąc poza granicami warto zwrócić uwagę na zużycie transferu przez poszczególne aplikacje. W krajach Unii Europejskiej ceny za internet mogą się znacznie różnić w zależności od kraju i regionu. Istnieją jednak pewne regulacje w ramach UE, które mają na celu zapewnienie dostępności i jakości usług internetowych w całej Unii.

UE wprowadziła między innymi przepisy dotyczące roamingu, co oznacza, że ​​podróżujący w Unii Europejskiej nie powinni ponosić dodatkowych kosztów za korzystanie z internetu na telefonie komórkowym lub tabletach w innych krajach UE. Warto jednak pamiętać, że niektóre popularne destynacje wakacyjne – np. Turcja czy Egipt – będą w kontekście internetu kosztowały diametralnie inaczej.