W 2022 roku sytuacja na rynku kart graficznych uległa nieznacznej poprawie, ale wciąż jeszcze nie może być uznana za idealną. Nie, nie chodzi o to, że producenci nie prezentują nowych generacji poszczególnych przedstawicieli swoich linii modelowych. Wciąż jeszcze niska dostępność sprzętu to „zasługa” dwóch czynników: przerwanego łańcucha dostaw podzespołów (efekt pandemii) i działalności minerów, którzy z pomocą kart graficznych „wydobywają” kryptowaluty. Wciąż nie jest idealnie, ale było znacznie gorzej. Obecnie, w sklepach można znaleźć kilka interesujących modeli. Zanim jednak wymienimy te, które w największym stopniu zasługują na nasze zainteresowanie, najpierw wskażemy kluczowe cechy dobrej karty graficznej.

Najważniejsze parametry karty graficznej

Na wstępie należy zaznaczyć, że zintegrowane karty graficzne sprawdzają się jedynie w podstawowych zastosowaniach i nijak nadają się do gamingu. Chcąc cieszyć się płynną rozgrywką, należy postawić na dedykowaną kartę graficzną. Tych na rynku jest całkiem sporo, jak zatem poznać tą, która pozwoli uruchomić najnowsze tytuły? Pod uwagę należy wziąć następujące parametry:

 • wydajność procesora graficznego – jakość GPU w największej mierze przekłada się na wydajność karty graficznej. Kupujący nowe urządzenie, pod uwagę biorą dwa kluczowe parametry: ilość pojedynczych jednostek obliczeniowych i taktowanie rdzenia. Należy podkreślić, że wyższa częstotliwość taktowania nie zawsze przekłada się na wyższą jakość karty. Najlepiej dowodzi tego fakt, że wyższe modele GeForce RTX mają niższy zegar od słabszych jednostek, ale za to oferują o wiele więcej jednostek obliczeniowych; 
 • pojemność pamięci VRAM – video RAM to przestrzeń, w której procesor graficzny wykonuje obliczenia. Pojemność tej sekcji powinna być ściśle dostosowana do potrzeb gracza. Za bezpieczne minimum należy uznać 8 GB. Takie karty poradzą sobie z rozdzielczością Full HD, wysokim poziomem detali i obsłużą większość tytułów AAA. Jeżeli jednak gracz preferuje rozdzielczość 4K i najwyższy poziom szczegółów, absolutnym minimum jest 10 GB VRAM;
 • zastosowany system chłodzenia – karta graficzna musi wykonywać skomplikowane obliczenia, a to wiąże się z generowaniem sporych ilości ciepła. Zależnie od modelu karty, gracz spotka się z chłodzeniem pasywnym, aktywnym lub wodnym. W tym temacie, należy po prostu zaufać producentowi, bo dobrany układ najczęściej okazuje się całkowicie wystarczający. Należy jednak pamiętać, że wydajne wiatraki generują sporo hałasu, więc jeżeli priorytetem jest cicha praca, warto postawić na kartę z chłodzeniem pasywnym.

Inne ważne parametry kart graficznych to:

 • magistrala pamięci (im więcej bitów, tym lepiej),
 • kompatybilność z nowoczesnymi technikami skalowania obrazu,
 • synchronizacja obrazu.

Jaką kartę graficzną wybrać?

Na rynku kart graficznych do gamingu liczą się w zasadzie dwie technologie: NVIDIA (z modelami RTX) i AMD (z modelami Radeon RX). Który z nich wypada lepiej? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda architektura ma swoich zwolenników i przeciwników. Poniżej prezentujemy najciekawszych przedstawicieli różnych przedziałów cenowych.

 1. Gigabyte Radeon RX 6500 XT Eagle 4G. To reprezentant segmentu entry level, pozwalający wkroczyć do świata gamingu. Karta kosztuje ok. 1200-1300 zł i w tym przedziale cenowym bez dwóch zdań zasługuje na uwagę.
 2. Sapphire Radeon RX 6650 XT Pulse. Coś ze średniej-niższej półki. W cenie ok. 2000 zł oferuje dobre parametry.
 3. MSI GeForce RTX 3060 Ti Ventus 3X OC. Średniopółkowa propozycja, wyceniona na ok. 2500-2700 zł.
 4. Gainward GeForce RTX 3070 Phoenix. Solidny reprezentant klasy średniej-wyższej, kosztujący ok. 3700 zł.
 5. PowerColor Radeon RX 6900 XT Red Devil Ultimate. Jedna z topowych kart graficznych, wyceniona na ok. 5800-6000 zł.
 6. ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 Ti OC. Najwyższej klasy karta NVIDII, za którą trzeba zapłacić ok. 6000 zł.