reklama

Jak zaprojektować dom w komputerze? Lista przydatnych programów do projektowania

redakcja | 21.12.2022 15:03

Samodzielne przygotowanie wstępnego projektu domu to najlepszy sposób, by przedstawić architektowi swoją wizję własnych czterech kątów. Zamiast szkicować plan pomieszczeń, rozkład drzwi i okien, lepiej skorzystaj z programu do projektowania budynków. Wiele takich narzędzie można pobrać i użytkować bez żadnych opłat. Na które warto się zdecydować? Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych propozycji.

program do projektowania wnętrz
program do projektowania wnętrz | fot. elements.envato.com
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Czy można zaprojektować dom, dysponując jedynie czystą kartką, dobrze naostrzonym ołówkiem, ekierką i kątomierzem? Oczywiście, że tak! Przecież właśnie w ten sposób robiono to jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Nie jest to jednak ani łatwa, ani tym bardziej szybka metoda. Na szczęście technologia galopuje do przodu i obecnie mamy do dyspozycji znacznie skuteczniejsze narzędzia. Każdy z nas może skorzystać z niezliczonej ilości programów do projektowania budynków, darmowych i płatnych, które niezwykle skutecznie zniwelują braki w wiedzy użytkownika, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej.

Najważniejsze funkcje programów do projektowania domów

Na wstępie wypada zaznaczyć, że samodzielnie wykonany projekt domu nie jest projektem budowlanym, a jedynie poglądowym. Te pierwsze może tworzyć wyłącznie osoba posiadająca stosowne uprawnienia, czyli architekt. Łatwiej jest jednak przygotować wstępny projekt, niż wytłumaczyć profesjonaliście, co dokładnie chodzi nam po głowie.

Jakie funkcje powinien oferować program, z pomocą którego zaprojektujemy wymarzony dom? Kluczowe cechy takiego narzędzia to:

 • samouczek (dla osoby, która wykonuje swój pierwszy projekt, ta funkcja okazuje się ogromnym udogodnieniem),
 • możliwość importowania plików graficznych,
 • siatka wymiarowa,
 • możliwość projektowania w kilku warstwach.

W przypadku narzędzi umożliwiających wykonanie projektu w 3D, istotne cechy to:

 • udostępnianie widoku z różnych perspektyw,
 • możliwość projektowania dachu w różnych formach,
 • możliwość wprowadzenia różnych rodzajów ścian,
 • gotowa biblioteka różnych okien i elementów wyposażenia wnętrza.

Ranking programów do projektowania domów

Jakie programy spełnią kluczowe założenia, jakie użytkownicy stawiają przed tego typu narzędziami? Poniżej znajdziesz kilka interesujących propozycji.

 1. SketchUp. To łatwy w obsłudze program, z którego korzystają nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy. Narzędzie umożliwia wykonywanie projektów w 3D. Jest płatne, ale każdy może skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego.
 2. pCon.planner. To jeden z najpopularniejszych darmowych programów do projektowania budynków. Jego funkcjonalność pozwala na wyznaczenie bryły i zaprojektowanie wnętrz. 
 3. Ashampoo 3D CAD Architecture. Płatne narzędzie o ogromnych możliwościach. Program umożliwia wykonanie kompleksowego projektu, z uwzględnieniem wszystkich szczegółów technicznych. 
 4. Kazaplan. Nasza ostatnia propozycja to darmowa aplikacja webowa, umożliwiająca projektowanie budynków i wnętrz. Narzędzie może zobrazować projekt w 3D, dzięki czemu użytkownik zyskuje realny pogląd, jak będzie wyglądał jego przyszły dom.
Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu