reklama

Jak wybrać dobry procesor?

redakcja | 22.12.2022 15:12

Procesor to „mózg” komputera, bez którego urządzenie nie wykona żadnych obliczeń. Nic więc dziwnego, że większość osób składających lub kupujących nowy sprzęt, rozpoczyna konfigurację właśnie od jednostki CPU. Na jaki procesor warto się zdecydować? Poniżej wymieniamy najciekawsze propozycje. Uwaga ceny i parametry procesorów zmieniają się bardzo dynamicznie. Warto sprawdzać informacje z wielu źródeł internetowych. 

procesor komputera
procesor komputera | fot. elements.envato.com
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Współczesny rynek procesorów ogranicza się właściwie do dwóch producentów. Mowa o Intelu i AMD. Obaj giganci oferują kilka linii modelowych. Najtańsze jednostki są dedykowane do najmniej wymagających zadań i usatysfakcjonują stosunkowo wąską grupę odbiorców. Pod uwagę bierzemy więc wyższe linie, dzieląc zestawienie na procesory do pracy i gier.

Najważniejsze parametry procesora

Zanim jednak wymienimy poszczególne modele, najpierw przyjrzyjmy się kluczowym parametrom procesora, które decydują o jakości jednostki.

 • Rdzenie – liczba rdzeni to jeden z kluczowych czynników, ale tak samo ważna jest ich wydajność, wynikająca z architektury.
 • Wątki – czyli rdzenie logiczne. Liczba wątków najczęściej jest zgodna z liczbą rdzeni, ale w niektórych jednostkach występują w dwukrotnie większej ilości. Panuje przekonanie, że takie procesory są wydajniejsze ale to nie do końca prawda, bo 6-rdzeniowe, 6-wątkowe CPU spisuje się lepiej niż 4-rdzeniowe- 8-wątkowe.
 • Częstotliwość taktowania zegara – kupując procesor, warto zwrócić uwagę na taktowanie nominalne i w trybie turbo. To drugie stanowi jedynie wartość chwilową, generowaną przez krótki moment w najbardziej wymagających procesach.
 • Pamięć cache – odpowiada za przechowywanie danych, których procesor może potrzebować w późniejszych czynnościach.

Inne istotne parametry procesora to:

 • Thermal Design Power (ilość ciepła oddawana przez procesor),
 • litografia (w dużej mierze decyduje o zapotrzebowaniu na energię),
 • zintegrowany układ graficzny (wystarczy do obsługi multimediów i nieskomplikowanych gier).

Jaki procesor wybrać?

Między bajki należy włożyć teorie, według których jakość komputera zależy bezpośrednio od jakości procesora. Prawda jest taka, że użytkownik kupujący najwydajniejszą jednostkę CPU do urządzenia służącego realizacji podstawowych zadań (związanych z pracą, komunikacją czy konsumpcją multimediów) nigdy nie wykorzysta jej potencjału. Po co więc wydawać więcej, skoro można wydać znacznie mniej i nie zobaczyć różnicy? W zestawieniu uwzględniliśmy procesory, które z powodzeniem sprostają właściwie wszystkim typowym zadaniom. Nie wymieniamy natomiast jednostek CPU dla profesjonalistów (grafików, montażystów video itd.), bo to temat na oddzielną publikację.

Procesory do domu, pracy i nauki

 1. Intel Core i3. W całej rodzinie Core, to właśnie procesory i3 mają najmniejszą liczbę rdzeni i wątków. To przekłada się na stosunkowo skromna wydajność, która jednak całkowicie wystarczy do oglądania filmów, przeglądania zasobów sieci i pracy z programami biurowymi. Mało tego, Core i3 poradzi sobie nawet z mało wymagającymi grami. Zaletą tej jednostki jest niska cena, oscylująca w przedziale 500-550 zł.
 2. AMD Ryzen 3. Jeżeli chodzi o ofertę AMD, warto wziąć pod uwagę jednostkę Ryzen 3. Zrealizuje te same zadania, co Core i3. Cena zakupu takiego procesora to ok. 500 zł.

Procesory do gier

 1. Intel Core i5. Świetny procesor do codziennych zastosowań, który dobrze sprawdzi się też w gamingu. W relacji cena-wydajność, ta jednostka nie ma sobie równych. Zależnie od wersji, Core i5 kosztuje od ok. 700 do ok. 1600 zł.
 2. AMD Ryzen 5. Kolejny mocny gracz w kategorii cena-wydajność, wyjątkowo lubiany przez gamerów. Za to CPU trzeba zapłacić od ok. 400 do ok. 1300 zł.
 3. Intel Core i7. Wkraczamy do strefy wydajnych maszyn do gier. Ten procesor radzi sobie nawet z wymagającymi grami, co nie pozostaje bez wpływu na jego cenę. Za tę jednostkę zapłacimy od 1000 do 2000 zł.
 4. AMD Ryzen 7. Mocny, wydajny procesor, którego cena zamyka się w przedziale od ok. 1000 do ok. 1700 zł.
Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu