To prawda, pamięć w telefonach rośnie, ale nie można nie wspomnieć, że równolegle rośnie także „waga” plików. Nie jest niczym niezwykłym, że zdjęcia wykonywane w wysokiej rozdzielczości mogą ważyć kilkadziesiąt megabajtów, a nagrania wideo – kilkaset mega- lub nawet kilka gigabajtów. W takiej sytuacji, wolne zasoby mogą szybko ulec wyczerpaniu. Analizując rozmiar poszczególnych plików, szybko można dojść do wniosku, że sporo miejsca zajmują same dane aplikacji. Na szczęście, niektóre z nich można przenieść na kartę pamięci i w ten sposób – odciążyć zasoby dyskowe.

Czy mogę przenieść swoje zdjęcia z aplikacji na kartę SD?

Sporym ciężarem dla pamięci wewnętrznej są zdjęcia pobierane z komunikatorów. Gdy użytkownik w Ustawieniach zaznaczy opcje Pobierz, fotki i/lub filmy automatycznie są zapisywane w domyślnej lokalizacji. Czy można przenieść je na kartę pamięci? Oczywiście, że tak!

Wystarczy tylko otworzyć eksplorator plików i odszukać katalog, do którego trafiają zdjęcia. W pierwszej chwili, większość użytkowników zagląda do folderu DCIM. To błąd, bo w tym katalogu zapisywane są zdjęcia wykonywane przy pomocy aparatu. Pozostałe zapisywane są w lokalizacji Pictures. Otwórz katalog i znajdź podfolder oznaczony nazwą komunikatora (lub innej aplikacji), z którego zdjęcia chcesz przenieść. Zaznacz wybrane pliki i wybierz opcję Przenieś. Wybierz docelową lokalizację w zasobach pamięci zewnętrznej i gotowe!

Jak przenieść rozmowy i inne dane z czatów na kartę SD?

A co z innymi danymi, np. z zapisami rozmów? Czy te dane także można przenieść? Jeżeli chcesz odciążyć nieco pamięć, nie musisz tego robić, bo czaty zapisywane są nie w zasobach urządzenia, a na serwerach usługodawcy. To właśnie dlatego możesz odczytać rozmowy z Messengera, WhatsAppa i innych komunikatorów na każdym urządzeniu, na którym jesteś zalogowany.

Co jednak w sytuacji, w której zachodzi konieczność zarchiwizowania rozmów na karcie SD? Na szczęście jest taka możliwość. Większość komunikatorów, w tym także Messenger, umożliwia pobranie rozmów. Taka opcja zwykle jest dostępna w sekcji Ustawienia i prywatność, ale uwaga – nie zawsze można to zrobić z poziomu aplikacji mobilnej. W niektórych przypadkach, konieczne będzie skorzystanie z desktopowej wersji aplikacji.