Jak przenieść dane z aplikacji na kartę SD? Wyjaśniamy krok po kroku

redakcja | 22.12.2022 14:55

Współczesne smartfony oferują ogromne zasoby pamięci wewnętrznej. Dziesiątki, a nawet setki gigabajtów przestrzeni to nic niezwykłego we współczesnych urządzeniach. Zdarza się jednak, że nawet tak duża pojemność okazuje się niewystarczająca. Wówczas, warto przenieść niektóre dane aplikacji na kartę SD.

przenoszenie danych
przenoszenie danych | fot. elements.envato.com
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

To prawda, pamięć w telefonach rośnie, ale nie można nie wspomnieć, że równolegle rośnie także „waga” plików. Nie jest niczym niezwykłym, że zdjęcia wykonywane w wysokiej rozdzielczości mogą ważyć kilkadziesiąt megabajtów, a nagrania wideo – kilkaset mega- lub nawet kilka gigabajtów. W takiej sytuacji, wolne zasoby mogą szybko ulec wyczerpaniu. Analizując rozmiar poszczególnych plików, szybko można dojść do wniosku, że sporo miejsca zajmują same dane aplikacji. Na szczęście, niektóre z nich można przenieść na kartę pamięci i w ten sposób – odciążyć zasoby dyskowe.

Czy mogę przenieść swoje zdjęcia z aplikacji na kartę SD?

Sporym ciężarem dla pamięci wewnętrznej są zdjęcia pobierane z komunikatorów. Gdy użytkownik w Ustawieniach zaznaczy opcje Pobierz, fotki i/lub filmy automatycznie są zapisywane w domyślnej lokalizacji. Czy można przenieść je na kartę pamięci? Oczywiście, że tak!

Wystarczy tylko otworzyć eksplorator plików i odszukać katalog, do którego trafiają zdjęcia. W pierwszej chwili, większość użytkowników zagląda do folderu DCIM. To błąd, bo w tym katalogu zapisywane są zdjęcia wykonywane przy pomocy aparatu. Pozostałe zapisywane są w lokalizacji Pictures. Otwórz katalog i znajdź podfolder oznaczony nazwą komunikatora (lub innej aplikacji), z którego zdjęcia chcesz przenieść. Zaznacz wybrane pliki i wybierz opcję Przenieś. Wybierz docelową lokalizację w zasobach pamięci zewnętrznej i gotowe!

Jak przenieść rozmowy i inne dane z czatów na kartę SD?

A co z innymi danymi, np. z zapisami rozmów? Czy te dane także można przenieść? Jeżeli chcesz odciążyć nieco pamięć, nie musisz tego robić, bo czaty zapisywane są nie w zasobach urządzenia, a na serwerach usługodawcy. To właśnie dlatego możesz odczytać rozmowy z Messengera, WhatsAppa i innych komunikatorów na każdym urządzeniu, na którym jesteś zalogowany.

Co jednak w sytuacji, w której zachodzi konieczność zarchiwizowania rozmów na karcie SD? Na szczęście jest taka możliwość. Większość komunikatorów, w tym także Messenger, umożliwia pobranie rozmów. Taka opcja zwykle jest dostępna w sekcji Ustawienia i prywatność, ale uwaga – nie zawsze można to zrobić z poziomu aplikacji mobilnej. W niektórych przypadkach, konieczne będzie skorzystanie z desktopowej wersji aplikacji.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu
reklama