Internet już dawno temu przestał służyć wyłącznie rozrywce. Obecnie, sieć to także podstawowe narzędzie w nauce i pracy, a codzienne zastosowania tego genialnego wynalazku można mnożyć niemal w nieskończoność. Osoby korzystające z dobrego planu taryfowego zawsze mają smartfon podłączony do sieci. Inaczej wygląda to w przypadku laptopa. Niewielu użytkowników decyduje się na oddzielny abonament internetowy, by wyposażyć komputer w kartę SIM. Nie oznacza to jednak, że z pełni możliwości laptopa można korzystać wyłącznie w domu lub w zasięgu publicznej sieci WiFi. Masz w kieszeni smartfon? Zatem masz przy sobie swój własny hotspot.

Jak zrobić mobilny hotspot?

Zacznijmy od telefonów pracujących pod kontrolą Androida. Żeby ustanowić mobilny hotspot, postępuj według następujących kroków:

  • otwórz Ustawienia,
  • odszukaj jedną z następujących pozycji: Sieć/Udostępnianie/Połączenia i udostępnianie,
  • wybierz funkcję Hotspot/Przenośny hotspot/Router WiFi,
  • skonfiguruj parametry połączenia i udostępnij internet.

Powyżej podaliśmy przybliżoną instrukcję udostępniania internetu. Pamiętaj, że poszczególne kroki, nazwy zakładek i funkcji mogą różnić się zależnie od nakładki systemowej. Niektóre smartfony z Androidem mają skrót do hotspotu na pasku zadań.

Teraz przejdźmy do telefonów pracujących pod kontrolą platformy iOS. Żeby ustanowić mobilny hotspot w smartfonach iPhone:

  • otwórz Ustawienia,
  • wybierz zakładkę Hotspot osobisty,
  • zaznacz funkcję Dopuszczaj innych,
  • ustaw hasło sieci.

Platforma iOS jest wyposażona w praktyczny skrót do funkcji hotspotu osobistego. Znajdziesz go w Centrum sterowania.

Na co uważać podczas połączenia do internetu przez telefon?

Zanim podłączysz komputer do swojego mobilnego internetu, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, funkcja mobilnego hotspotu stanowi duże obciążenie dla ogniwa zasilającego smartfon. Innymi słowy, gdy zaczniesz udostępniać internet z telefonu, poziom naładowania baterii zacznie spadać w mgnieniu oka. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeżeli znajdujesz się w terenie i nie masz możliwości podłączenia smartfona do źródła zasilania.

Po drugie, pamiętaj o zużyciu danych. Jeżeli udostępniasz swój mobilny internet kilku urządzeniom, dostępny pakiet może szybko się wyczerpać.

Po trzecie, pamiętaj o ustawieniu silnego hasła. Im silniejsze, tym mniejsza szansa, że ktoś nieupoważniony podłączy się do twojej sieci.