Czasy, w których telefon komórkowy służył wyłącznie do nawiązywania połączeń i wysyłania SMS-ów, należą już do odległej przeszłości. Smartfony stały się integralną częścią naszej rzeczywistości. Małe urządzenia, z którymi większość z nas nie rozstaje się przez cały dzień, pomagają nam w pracy, nauce i zabawie. Rzecz w tym, że ich dostępność wynikająca z mobilności ma też ciemną stronę. Mówiąc wprost, w smartfonie można zatracić się bez pamięci i nieświadomie spędzić cały dzień, wpatrując się w jego ekran.
Szkodliwe skutki nadmiernego korzystania ze smartfona
Aplikacje społecznościowe, serwisy streamingowe, komunikatory, gry mobilne – każde z tych narzędzi może okazać się prawdziwym pożeraczem czasu. To, co początkowo wydaje się być nieszkodliwą chwilą zapomnienia, w przyszłości może urosnąć do naprawdę niebezpiecznych rozmiarów.
Gdy z pomocą smartfona zaspokajamy swoje potrzeby, przede wszystkim potrzebę rozrywki, w naszym mózgu zachodzą określone reakcje. Organizm zaczyna wydzielać hormony szczęścia, a psychika zaczyna kojarzyć ten stan z korzystaniem z urządzenia mobilnego. W rezultacie, nadużywanie smartfona może prowadzić do uzależnienia, a to z kolei rodzi kolejne skutki o podłożu psychospołecznym i zdrowotnym: depresję, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości itp.
Uzależnienie może prowadzić do zaniedbywania wielu ważnych potrzeb: aktywności fizycznej, osobistego kontaktu z innymi osobami czy snu. W skrajnych przypadkach, osoba uzależniona może zaspokajać swój nałóg nawet kosztem nauki czy pracy zawodowej. Dokładnie tak, pracy. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że negatywne skutki nadmiernego korzystania z telefonu nie dotyczą wyłącznie młodzieży, ale także osób dorosłych.
Jak kontrolować czas spędzony w social mediach i nie tylko?
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo czasu poświęca na szeroko rozumianą wirtualną rozrywkę. Uświadomienie sobie faktu, że telefon pochłania nas w zbyt dużym stopniu, ma kluczowe znaczenie dla zapobiegnięcia zagrożeniu, które się z tym wiąże. Taka informacja może zadziałać jak kubeł zimnej wody i w porę uświadomić nam, że zbliżamy się do niebezpiecznej granicy.
Każdy smartfon, który ma zainstalowany system operacyjny Android 9 lub nowszy, umożliwia sprawdzenie czasu spędzonego w poszczególnych aplikacjach. Rzecz w tym, że odnalezienie tej funkcji może być trudne (niemal każdy producent stosuje własną nakładkę systemową), a funkcjonalność tego narzędzia jest dość ograniczona. Na szczęście można zainstalować zewnętrzną apkę, która gromadzi szczegółowe statystyki na temat sposobu korzystania z urządzenia. Poniżej znajdziesz kilka interesujących propozycji.
- App Usage. To praktyczne narzędzie umożliwia m.in. sprawdzenie, jak często korzystamy z telefonu. Ponadto App Usage rejestruje czas spędzany w poszczególnych aplikacjach, historię naszej aktywności, powiadomień i instalacji aplikacji. Apka może wysyłać upomnienia, gdy zbyt długo korzystamy z telefonu.
- Stay Free. Kolejne funkcjonalne narzędzie, które po zainstalowaniu zaczyna gromadzić informacje o czasie spędzanym w aplikacjach. Stay Free powie nam także, w jakich godzinach korzystamy z danych apek.
- My Phone Time. Ta aplikacja sprawdza użycie telefonu, monitoruje czas spędzany w social mediach i innych apkach, a ponadto umożliwia czasowe blokowanie największych „rozpraszaczy” z możliwością ustanowienia tzw. białej listy powiadomień.