Na potrzeby wielu badań i wyliczeń upraszcza się, że żeby schudnąć 1 kilogram tkanki tłuszczowej, musimy doprowadzić do deficytu 7000 kalorii. 

Przyjmując, że po bieganiu nie będziesz podjadał więcej, niż jesz teraz, to będziesz chudł, tyle ile wybiegasz. Intensywny trening biegowy, potrafi spalić do 900 kalorii na godzinę.

Nie musisz być na tzw. diecie, ale musisz kontrolować, żeby nie objadać się po bieganiu i mieć ujemny bilans energetyczny jest konieczny. Musisz się pilnować bardzo, bo po bieganiu jest zwiększony metabolizm i rozbudzony apetyt.

Na potrzeby rozważań można uprościć następujące wyliczenia:

  • Moje średnie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to 2500
  • W czasie jednej godziny biegu - ze swoją intensywnością - palę 700 kalorii.
  • Po takim treningu moje zapotrzebowanie energetyczne rośnie do 3200 kcal. 
  • Żeby spalić jeden kilogram tłuszczu, potrzebuję pozbyć się 7000 kcal
  • Jeżeli nie podjem (nie zmienię obecnych nawyków żywieniowych, tzn, dostarczę 2500 kcal dziennie jak wcześniej)   w dni treningowe, to po dziesięciu takich treningach zrzucę jeden kilogram. 

Czy na pewno nie podjesz więcej?

Do tego mitycznego nie zjem więcej kalorii, najlepiej podejść kontrolując, co jemy i ile zjadamy codziennie kalorii. Pomocna jest aplikacja Fitatu. Po kilku tygodniach używania Fitatu, nauczysz się, co ile ma kalorii w Twojej diecie i będziesz wiedział, że przesadzasz z dostarczaniem kalorii w swojej diecie lub jesz za mało. 

Druga pomocną aplikacją może być Strava, która pozwoli Ci oszacować Twoje zapotrzebowanie energetyczne oraz wyliczać spalone kalorie podczas treningu. 

Bieganie to oczywiście nie tylko spalone kalorii, zobacz w naszym osobnym artykule, jakie są korzyści z biegania, nawet jak nie chudniesz. Warto biegać, nie tylko dla spalonych kalorii.