reklama

EEPROM - co to za technologia?

redakcja | 30.03.2023 11:52

EEPROM (z angielskiego Electrically Erasable Programmable Read Only Memory) to pamięć tylko do odczytu, którą można kasować przy pomocy prądu elektrycznego. Jest to rodzaj pamięci ROM, która zachowuje dane nawet po wyłączeniu zasilania, w przeciwieństwie do pamięci RAM. Pamięć EEPROM pozwala na kasowanie i przeprogramowywanie pojedynczych bajtów danych, dlatego jest nazywana układami wymazywalnymi bajtami. W komputerach i innych urządzeniach elektronicznych często używa się chipów EEPROM do przechowywania niewielkich ilości danych, jak na przykład w systemach wbudowanych z mikrokontrolerami AVR czy ARM.

eeprom
eeprom | fot. materiały prasowe
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Historia EEPROM

Pamięć EEPROM została opracowana na przełomie lat 70. i 80. Była używana jako alternatywa dla pamięci EPROM i PROM. Przed zastosowaniem EEPROM, technologia EPROM była szeroko stosowana. Układy pamięci EPROM można było zaprogramować i wymazać tylko pod wpływem światła ultrafioletowego. Nie było możliwe elektryczne wymazywanie chipów, co skutkowało długim czasem kasowania ciągnącym się ponad godzinę. Technologia EEPROM ewoluowała, aby sprostać temu wyzwaniu.

W oparciu o istniejącą strukturę EPROM, EEPROM można kasować i programować elektrycznie. Większość układów EEPROM ma żywotność między 10 000 a 100 000 cykli zapisu, co jest znacznie większą liczbą niż w przypadku pamięci EPROM.

Jakie są korzyści z działania EEPROM?

Jedną z największych korzyści płynących z pamięci EEPROM jest to, że jest ona wielokrotnie programowalna i przechowywane dane są stałe. Można je usuwać stopniowo. Ponadto kasowanie danych można przeprowadzić elektrycznie, co jest bardzo szybkim procesem i nie wymaga usuwania pamięci EEPROM z urządzenia, tak jak jest to w przypadku EPROM.

Niemniej jednak pamięć EEPROM ma pewne wady, takie jak wyższy koszt w porównaniu z PROM i EPROM, a także ograniczony czas przechowywania danych. Dodatkowo koszt może stanowić wadę dla systemów używających szeregowych chipów EEPROM. Ponadto, cykle odczytu/zapisu w pamięci EEPROM są wolniejsze niż w pamięci RAM.

Aby uwzględnić to wszystko, istotne jest, aby posługiwać się danymi zapisanymi w pamięci EEPROM w taki sposób, aby nie zaburzać działania systemu. W przypadku kasowania, odczytu oraz zapisu skorzystanie z różnych poziomów napięcia jest wymagane. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne układy EEPROM posiadają źródło wysokiego napięcia wbudowane w sam układ, dzięki czemu nie potrzeba już zewnętrznego źródła. Możliwość pracy dzięki jednemu źródłu napięcia upraszcza projekt i zmniejsza koszty.

Mimo pewnych wad pamięć EEPROM jest szeroko stosowana, szczególnie w sytuacjach, gdzie ilość cykli odczytu i zapisu jest ograniczona.

Gdzie dostać EEPROM?

Czy w twoim projekcie inżynieryjnym przydałaby się właśnie pamięć typu EEPROM? Jeśli tak i zastanawiasz się, gdzie mógłbyś ją dostać, zapraszamy cię do sklepu Botland, który specjalizuje się w sprzedaży artykułów elektronicznych dla profesjonalistów oraz hobbystów. Sprawdź, czy znajdziesz tam wszystko to, czego potrzebujesz.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu