Historia EEPROM
Pamięć EEPROM została opracowana na przełomie lat 70. i 80. Była używana jako alternatywa dla pamięci EPROM i PROM. Przed zastosowaniem EEPROM, technologia EPROM była szeroko stosowana. Układy pamięci EPROM można było zaprogramować i wymazać tylko pod wpływem światła ultrafioletowego. Nie było możliwe elektryczne wymazywanie chipów, co skutkowało długim czasem kasowania ciągnącym się ponad godzinę. Technologia EEPROM ewoluowała, aby sprostać temu wyzwaniu.
W oparciu o istniejącą strukturę EPROM, EEPROM można kasować i programować elektrycznie. Większość układów EEPROM ma żywotność między 10 000 a 100 000 cykli zapisu, co jest znacznie większą liczbą niż w przypadku pamięci EPROM.
Jakie są korzyści z działania EEPROM?
Jedną z największych korzyści płynących z pamięci EEPROM jest to, że jest ona wielokrotnie programowalna i przechowywane dane są stałe. Można je usuwać stopniowo. Ponadto kasowanie danych można przeprowadzić elektrycznie, co jest bardzo szybkim procesem i nie wymaga usuwania pamięci EEPROM z urządzenia, tak jak jest to w przypadku EPROM.
Niemniej jednak pamięć EEPROM ma pewne wady, takie jak wyższy koszt w porównaniu z PROM i EPROM, a także ograniczony czas przechowywania danych. Dodatkowo koszt może stanowić wadę dla systemów używających szeregowych chipów EEPROM. Ponadto, cykle odczytu/zapisu w pamięci EEPROM są wolniejsze niż w pamięci RAM.
Aby uwzględnić to wszystko, istotne jest, aby posługiwać się danymi zapisanymi w pamięci EEPROM w taki sposób, aby nie zaburzać działania systemu. W przypadku kasowania, odczytu oraz zapisu skorzystanie z różnych poziomów napięcia jest wymagane. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne układy EEPROM posiadają źródło wysokiego napięcia wbudowane w sam układ, dzięki czemu nie potrzeba już zewnętrznego źródła. Możliwość pracy dzięki jednemu źródłu napięcia upraszcza projekt i zmniejsza koszty.
Mimo pewnych wad pamięć EEPROM jest szeroko stosowana, szczególnie w sytuacjach, gdzie ilość cykli odczytu i zapisu jest ograniczona.
Gdzie dostać EEPROM?
Czy w twoim projekcie inżynieryjnym przydałaby się właśnie pamięć typu EEPROM? Jeśli tak i zastanawiasz się, gdzie mógłbyś ją dostać, zapraszamy cię do sklepu Botland, który specjalizuje się w sprzedaży artykułów elektronicznych dla profesjonalistów oraz hobbystów. Sprawdź, czy znajdziesz tam wszystko to, czego potrzebujesz.