Najlepsza klawiatura stworzona do profesjonalnych rozgrywek jest marzeniem wielu graczy. Trzeba jednak podkreślić, że także tańsze modele mogą dać tyle samo frajdy. Nie można bowiem powiedzieć, że zakup drogiego kontrolera z automatu czyni kogoś lepszym graczem. Niestety (a może „stety”?), to tak nie działa. Dobra klawiatura pozwala graczowi pokazać, co tak naprawdę potrafi w wirtualnym świecie, ale nie wywinduje jego umiejętności na wyższy level. Mając to na uwadze, w zestawieniu uwzględniliśmy zarówno tańsze, jak i droższe modele.

Najważniejsze parametry klawiatury gamingowej

Na co warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu klawiatury gamingowej? Najważniejszą kwestią jest typ kontrolera. Typowe klawiatury biurowe mają konstrukcję membranową lub nożycową. Żeby móc wywołać akcję, należy wcisnąć przycisk do samego końca, a to nie sprawdza się w gamingu, gdzie liczy się precyzja.

Do wirtualnych rozgrywek dużo lepiej nadają się klawiatury mechaniczne, w których pod każdym przyciskiem umieszczony jest dedykowany przełącznik. Jego aktywacja rozpoczyna się mniej więcej w połowie długości skoku (ten parametr zależy od rodzaju przełącznika, ale temat jest tak rozległy, że należałoby omówić go w oddzielnej publikacji), co ma przełożenie na znacznie większą precyzję i wyraźnie krótszy czas reakcji oraz odskoku.

Najwyższe modele mają konstrukcję optyczną. W tym przypadku, każdy przełącznik jest zaopatrzony w emiter światła podczerwonego, który odpowiada za inicjowanie akcji. Takie klawiatury charakteryzują się najkrótszym czasem reakcji i najdłuższą żywotnością.

Tańsze klawiatury gamingowe mają konstrukcję hybrydową – łączą rozwiązania z typowych „mechaników” z technologią wykorzystywaną w klawiaturach membranowych. To rozwiązanie kompromisowe, ale z całą pewnością nie można powiedzieć, że takie konstrukcje nie dają frajdy z rozgrywki.

Inne ważne parametry klawiatury dla gracza to:

  • typ podłączenia (przewodowy lub bezprzewodowy),
  • format klawiatury (pełnowymiarowy TLK lub bez sekcji numerycznej),
  • podświetlenie (to nie tylko ozdoba, bez podświetlenia trudno grać w ciemnym pokoju).

Jaką klawiaturę gamingową wybrać?

Poniżej wymieniamy kilka modeli gamingowych, które bezsprzecznie zasługują na uwagę graczy. Zestawienie ma charakter losowy, co oznacza, że pierwszy model wcale nie musi być najlepszy, a ostatni – najgorszy. Każda z zaproponowanych klawiatur będzie świetnym wyborem.

  1. Razer Huntsman V2. Świetna klawiatura optyczna. Jest niesamowicie wygodna, szybka i trwała. Opóźnienia właściwie nie istnieją, a czas reakcji to zaledwie 1/8 milisekundy.
  2. HyperX Alloy Elite 2. Wysokiej klasy klawiatura mechaniczna, która nadaje się nie tylko do grania. Przełączniki liniowe działają w tym modelu wyśmienicie, co przekłada się na fantastyczne wrażenia z użytkowania. 
  3. SteelSeries Apex 5. Bardzo dobra klawiatura hybrydowa, łącząca zalety technologii mechanicznej i membranowej. Apex 5 działa niezwykle płynnie i wygląda fantastycznie.
  4. Razer Cynosa V2. Na zakończenie mamy dla was ciekawą klawiaturę membranową. W opinii wielu graczy, Razer Cynosa V2 to najlepsza propozycja w tej kategorii urządzeń. Trudno nie zgodzić się z tą opinią, bo pod względem wygody użytkowania, ten model może konkurować ze znacznie droższymi konstrukcjami.