Jego główne zadanie polega na “przekazywaniu” energii elektrycznej. Jest to szeroka grupa produktów. Najpopularniejszymi rodzajami, a właściwie pojęciami określającymi funkcje przekaźników są: 

  • przekaźniki elektromagnetyczne,
  • przekaźniki bezpieczeństwa,
  • przekaźniki czasowe,
  • przekaźniki impulsowe,
  • przekaźniki mono- i bistabilne,
  • przekaźniki priorytetowe,
  • przekaźniki półprzewodnikowe itd.

W poniższym artykule przybliżymy pokrótce niektóre z wymienionych wyżej rodzajów przekaźników.

Kilka słów na temat popularnych przekaźników

Przekaźnik elektromagnetyczny

Przekaźniki elektromagnetyczne są urządzeniami, które w swoim działaniu wykorzystują cewkę tworzącą wraz z umieszczonym w niej rdzeniem elektromagnes. Po podaniu napięcia  wytwarza on  pole magnetyczne. Pole to powoduje przyciągnięcie elementu do którego przymocowane są styki mogące zamykać lub otwierać obwody elektryczne. Przekaźniki elektromagnetyczne posiadają bardzo szeroki zakres zastosowania - znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak również w budynkach użyteczności publicznej czy w domach mieszkalnych. 

Przekaźnik bezpieczeństwa

Przekaźnik bezpieczeństwa wyposażony jest w minimum 2 wewnętrzne przekaźniki oraz podwójny układ mikroprocesorowy co ma na celu utrzymanie odpowiedniej redundancji, a tym samym utrzymanie odpowiedniej pewności zadziałania. Tego typu przekaźniki są najczęściej wykorzystywane w maszynach. Wykazują się wysoką niezawodnością oraz kompaktową budową. Przekaźniki bezpieczeństwa odpowiadają za analizę, a także logiczne działanie, stanowiąc często trzon systemów bezpieczeństwa.

Przekaźnik czasowy

Przekaźnikami cieszącymi się dużą popularnością są przekaźniki czasowe. Są to urządzenia chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach automatyki. Przekaźniki czasowe realizują proces sterowania obwodami elektrycznymi, ich załączanie lub wyłączanie ściśle uzależnione od czasu. Obecnie cechują się one również modułową budową, co znacznie ułatwia ich montaż oraz integrację zarówno w dużych jak i niezbyt skomplikowanych systemach.

Przekaźnik impulsowy (przekaźnik bistabilny)

Przekaźnik impulsowy nazywany tak ponieważ do zmiany stanu jego styków wyjściowych wystarczy krótki impuls napięcia podanego na jego wejście sterujące. Dla przekaźników zwany także bistabilnymi kolejne podanie napięcia powoduje powrót styków do stanu wyjściowego. Znajduje on zastosowanie w automatyce przemysłowej oraz budynkowej. Jego rola polega na kierowaniu przepływem energii w danym obwodzie elektrycznym. Najbardziej popularnym wykorzystaniem przekaźników impulsowych jest ich zastosowanie do sterowania oświetleniem stref komunikujących, a także pomieszczeń, gdzie konieczne jest załączanie oświetlenia z większej ilości punktów.

Wysokiej jakości przekaźniki od sprawdzonych producentów

Aby znaleźć wysokiej jakości przekaźniki zapraszam do odwiedzenia sklepu działającego zarówno stacjonarnie, jak również w przestrzeni internetowej - Elektrogiełdy - https://elektrogielda.com/. Poznaj pełen asortyment i wybierz produkt odpowiedni do własnego zastosowania. Elektrogiełda prócz wysokiej jakości produktów, oferuje również rzetelne i w pełni profesjonalne doradztwo. W razie pytań czy wątpliwości wykwalifikowany zespół pozostaje do Twojej dyspozycji.