Czy przysiady są dobre na odchudzanie?

redakcja | 04.10.2022 08:08 Kategorie: Odchudzanie

Przysiady, jak praktycznie każda aktywność fizyczna, są dobre na odchudzanie. Kluczem jest dobre zaplanowanie ich w treningu i odpowiednie obciążenie oraz pewność, że przyswajamy mniej kalorii niż spalamy ich podczas ćwiczeń.

Z wydatkiem energetycznym przy robieniu przysiadów nie ma problemu, bo  są ćwiczeniami wielostawowymi, przez co angażują szereg mięśni, które zużywają energię. Dodatkowo przysiady, jak większość ćwiczeń wielostawowych, znakomicie modelują sylwetkę, poprzez rozbudowę masy mięśniowe. Musisz tylko pamiętać o kilku rzeczach, które przedstawimy w dalszej części artykułu. 

Kobieta robiąca przysiad ze sztangą, ilustracja do artykułu
Kobieta robiąca przysiad ze sztangą, ilustracja do artykułu | envato, autor seventyfourimages
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje
  1. Łatwiej zwiększać obciążenie - a przez to wydatek energetyczny tak potrzebny w odchudzaniu -  podczas robieniu przysiadów z obciążeniem (sztanga, sandbag, hantle, kettlebell itp.) niż poprzez dodawanie kolejnych powtórzeń w treningu przysiadów bez obciążenia. 
  2. Wspomniane obciążenie zwiększaj stopniowo, do przysiadów musisz zaadaptować przede wszystkim stawy oraz ścięgna. 
  3. Naucz się poprawnie wykonywać przysiad, żeby nie nabawić się kontuzji. W razie potrzeby pracuj nad swoją mobilnością. 
  4. Jeżeli mówimy o kontuzjach, wykonuj przed ciężkimi przysiadamy solidną rozgrzewkę, a sesję treningową kończ rozciąganiem i rolowaniem. 
  5. Jak przy każdym ćwiczeniu wielostawowym i z tak dużym wydatkiem energetycznym, daj swojemu ciału czas na odpoczynek i regenerację. Nie trenuj przysiadów z ciężkim obciążeniem dzień po dniu, a na pewno nie daj się wciągnąć w popularne challenge przysiadów robionych codziennie. 

Jak już zaczynasz robić przysiady, pomyśl o kolejnych dyscyplinach z power liftingu, które też znakomicie odchudzają. Zobacz, co to jest power lifting (trójbój siłowy)?

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu