Unieważnienie umowy kredytowej
Zastanawiasz się nad złożeniem pozew wibor? Przede wszystkim skontaktuj się ze specjalistą, który dokładnie przeanalizuje Twoją umowę kredytową. Analiza umowy kredytowej pozwala specjaliście dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązania dopasowane do twoich potrzeb.
Jeżeli zdecydujesz się na współpracę ze specjalistą to trzeba będzie podpisać niezbędne dokumenty które umożliwią reprezentowanie ciebie przed sądem i bankiem. Następnie specjalista rozpoczyna negocjacje z bankiem. Jeżeli nie przynoszą one pozytywnych rezultatów, można stworzyć pozew i wstąpić na drogę sądową.
O co można wnioskować?
Wnioskować można o:
- Usunięcie Wibor z umowy kredytowej
- Redukcja oprocentowania
- Unieważnienie umowy kredytowej
- Zwrot kosztów sądowych
Jak Wibor wpływa na ratę kredytu?
Należy wiedzieć że wibor wpływa na ratę kredytu hipotecznego, w którym oprocentowanie jest zmienne. W momencie kiedy on wzrasta, wzrastają również stopy procentowe i rośnie rata kredytu. Aby uniknąć wahań kwoty można wybrać umowę kredytową z oprocentowaniem stałym.
Wibor nie wpływa na kredyty z oprocentowaniem stałym. Zmienne oprocentowanie kredytu skutkuje tym że raty nie są stałe. Należy pamiętać że stawka wibor jest zmienna. A to oznacza że jeżeli ona rośnie, rośnie również rata naszego kredytu.
Czym jest Wibor?
Wibor to wskaźnik referencyjny który mówi nam o tym na jakim oprocentowaniu banki między sobą pożyczają pieniądze. Skrót ten oznacza Warsaw Interbank Offered Rate. Należy pamiętać że po 2008 r. banki niechętnie pożyczają sobie pieniądze dlatego wskaźnik ten nie do końca jest miarodajny.
To wskaźnik który jest zmienny. Ustalany jest w każdy dzień roboczy o godzinie jedenastej. Proces ten nosi nazwę fixing.
Popularne rodzaje Wibor
Wiesz już czym jest Wibor. Czy wiesz jednak jakie są jego popularne rodzaje? Najczęściej stosowane rodzaje Wibor w umowach kredytowych to WIBOR 1M, WIBOR 3M, WIBOR 6M. Cyfry oznaczają tutaj długość okresu na jaki banki udzieliły sobie pożyczki.
W praktyce oznacza to że kredytobiorca co trzy lub sześć miesięcy dostaje aktualny rozkład rat z banku. To czas w którym ma pewność że raty nie wzrosną. Będą one stałej wysokości. Natomiast po upływie tego okresu bank na nowo prześlę aktualną wersję harmonogramu spłat której kredytobiorca musi przestrzegać.
Zmiana oprocentowania
W szalejącej inflacji stale rosnące raty kredytów sprawiły, że wielu Polaków obecnie nie stać na regularną spłatę i obsługę swojego kredytu. Jednym z rozwiązań w tej sytuacji jest zmiana oprocentowania z oprocentowania zmiennego na oprocentowanie stałe. Jednak opcja ta wymaga bardzo dokładnej analizy twojej sytuacji.
Podpisując aneks do umowy o zmianie oprocentowania należy pamiętać że obowiązują przez okres pięciu lat. To pięć lat podczas których nie możesz powrócić do oprocentowania zmiennego. Nawet jeżeli byłoby ono w tym momencie bardziej opłacalne czyli stopy procentowe by opadły a rata twojego kredytu zmieniłaby się na mniejszą. Trzeba mieć również na uwadze fakt że specjaliści podkreślają zgodnie, że najlepszy okres na to już minął. Był on w momencie kiedy wszystko zaczęło drożeć, czyli kilka - kilkanaście miesięcy temu.