Tłuszcz w okolicy brzucha pojawia się z takiego samego powodu jak w innych miejscach ciała, zjadasz za dużo kalorii w stosunku do kalorii spalanych w ciągu dnia.

Bieganie odchudza brzuch i nie tylko brzuch, bo w którym miejscu nie miałbyś nadmiaru tkanki tłuszczowej, żeby ją spalić, musisz wyrobić deficyt kaloryczny.

Bieganie to bardzo dobry wybór sportu do wytarzania deficytu kalorycznego.

Dla obliczeń i planowania czasu treningu przyjmuje się, że jeden kilogram nadwagi zrzucasz po spaleniu 7000 kalorii, gdzie można przyjąć, że godzina biegu w średnim tempie (minimum 6 km/h) spali Ci 600 kalorii.  Dokładna ilość spalonych kalorii zależy od Twojego wieku, wagi, intensywności treningu czy Twoich predyspozycji, ale na początku Twojego treningi i odchudzanie bez problemu wystarczą Ci średnie obliczenia.

Jak szybko schudnę na brzuchu biegając ?

Przyjmując, że godzina średniego biegu spala 600 kalorii, to ciągnąc dalej tę matematykę, musisz biegać około 12 godzin w odpowiednim tempie, żeby spalić jeden kilogram nadprogramowego tłuszczu. Jest jeden haczyk, musisz trzymać dietę i nie możesz przyjmować większej ilości kalorii, niż robiłeś to przed bieganiem.  

Przyjmując, że nie zwiększasz kaloryczności przyjmowanych posiłków i zaczynasz biegać, musisz schudnąć i chudniesz też z brzucha. 

Jeżeli nie masz przeciwwskazań medycznych przed rozpoczęciem biegania - przy dużej nadwadze warto skonsultować się ze swoim lekarzem - to bieganie jest dobrą drogą dla uzyskania deficytu kalorycznego, a musisz pamiętać, że bieganie to nie tylko deficyt kaloryczny, a wiele zalet dla Twojego zdrowia, Zobacz nasz artykuł: zalety biegania.

Nie rób jednak dużych zamachów na swoją wagę, przez wielu dietetyków i trenerów jest podnoszone, ze deficyt 200-200 kalorii dziennie jest maksymalnym dla zdrowego odchudzania.