reklama

Co to jest cosplay?

redakcja | 18.12.2022 22:57

Cosplay - (japońskie コスプレ kosupure) – słowo będące kombinacją słów costume (kostium) oraz play (odgrywanie roli) w bardzo dużym skrócie, to hobby polegające na przebieraniu się za fikcyjnych bohaterów i wcielaniu w ich role.

Cosplayerzy, czyli osoby zajmujący się cosplayem, nie wcielają się tylko w postacie z gier wideo, a czerpią swoje wzorce i inspiracje z mangi, komiksów, anime, seriali, filmów, książek czy japońskiej popkultury lub K-pop. Praktycznie każda istota, która nadaje się do dramatycznej interpretacji, może zostać podjęta jako podmiot cosplayera. 

Cosplayer, ilustracja do artykułu
Cosplayer, ilustracja do artykułu | envato, autor Annu1tochka
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Skąd wzięło się pojęcie cosplay?

Cosplay wyrósł z praktykowania robienia kostiumów przez fanów na konwentach science fiction w Japonii, a samo słowo cosplay zostało pierwszy raz użyte przez Nobuyuki Takahashi  w 1984 roku. po tym, Nobuyuki Takahashi w 1984 roku wziął udział w World Science Fiction Convention (Worldcon) w Los Angeles i zobaczył tam wielu przebranych fanów, o czym później napisał w artykule dla japońskiego magazyn My Anime.

Cosplay Joker z Batmana, ilustracja do artykułuenvato, autor jacksonnick | Cosplay Joker z Batmana, ilustracja do artykułu

Konkursy cosplay

Cosplay to już nie tylko hobby, ale ogromny świat eventów, konkursów, stron internetowych, social mediów i olbrzymi oraz dochodowy biznes. 

Bardzo popularne i widowiskowe są konkursy cosplay przy wszelkiego rodzaju eventach, targach gamingowych, eventach esportowych, wydarzeniach związanych z kuklturą azjatycką oraz zlotach i konwentach fanów fantasy.  Najczęstszym i jedynym warunkiem udziału w konkursie jest własnoręczne zrobienie stroju i rekwizytów.

Istnieje również cały szereg profesjonalnych i samodzielnych konkursów o zasięgu międzynardowym. Są to między innymi EuroCosplay (EC), International Cosplay League (ICL),  Cosplay World Masters (CWM) i wiele wiele innych. 

Chociaż cosplay jest bardzo szerokim zjawiskiem, to cosplayerzy często skupiają się wokół swojej ulubionej tematyki. Społeczności cosplayerów często organizują tematyczne imprezy ze swojej ulubionej tematyki. 

Charakterystycznym rodzajem cosplay jest crossplay, w którym osoba przebiera się za fikcyjną postać innej płci. 

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu