Spływy kajakowe można podzielić w zależności od:

Stopnia trudności rzeki lub jeziora -   nawet na najspokojniejszej rzece trzeba zakładać, że możesz zmoczyć swoje wyposażenie osobiste: dokumenty, telefon, aparat, kluczyki do samochodu i trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, a trudniejsze spływy gdzie trzeba co kilkaset metrów przenosić kajak albo to nad lub pod konarami drzew nie wybaczą Ci japonek zamiast dobrze trzymających się gumowych butów, czy źle schowanego w wyposażenia osobistego walającego się po całym kajaku. 

Miejsca turystyczne vs miejsca dzikie - są rzeki i akweny z bazą turystyczną specjalnie przygotowaną pod turystykę kajakową, na których trasie co kilka kilometrów znajdziesz punkty z piciem i jedzeniem na wynos, a są spływy w miejscach tak dzikich, że maksymalnie raz dziennie albo i wcale nie spotkasz sklepiku na wiosce, w którym nie dasz rady zapłacić kartą i musisz mieć przygotowaną gotówkę.

Długości kilometrów do przepłynięcia - na dłuższe trasy warto zabrać więcej prowiantu i obowiązkowo więcej picia, nawet jak co jakiś czas są miejsca, gdzie taki prowiant da się zakupić. Nie ma nic gorszego niż brak energii w połowie drogi do noclegu. Pory roku - wbrew obiegowej opinii najbardziej nie wybacza upalny słoneczny dzień latem, bo nie możesz zapomnieć o ochronie przed słońcem, przegrzaniem, filtrach UV nawet na krótkim 2-3 godzinnym wypadzie.

Pogody -  gdy wiesz, że może padać kilka godzin dziennie podczas spływu, przygotujesz się inaczej niż zabranie tylko awaryjnie kurtki przeciwdeszczowej do plecaka lub więcej ubrań do systemu na cebulkę. 

Ilości dni - inne rzeczy zabierzesz na spływ kilkugodzinny, inne rzeczy zabierzesz na spływ całodniowy, a inne rzeczy zabierzesz na kilkudniowy wypad z własnym noclegiem w terenie i pod namiotami.

Rodzaju organizacji spływu - możesz wypożyczyć kajak w jednym punkcie i oddać go w punkcje końcowy, a wszystko inne na trasie organizować sobie samemu. Możesz mieć zorganizowany spływ przez firmę turystyczną, gdzie  każdy element wyprawy od posiłków, przez noclegi masz narzucony z góry i zorganizowany. 

Rodzaju noclegu - możesz nocować pod swoim namiotem, w schroniskach wodnych, w hotelach na trasie, do których dowiezie Cię organizator spływu lub w pokojach agroturystycznych.

Transportu bagażu - możesz cały swój dobytek transportować w bakistach kajaków lub firma organizująca spływ może przewozić część Twojego sprzętu pomiędzy miejscami noclegowymi

 Więcej możesz sobie pozwolić gdy organizator zabierze Twoje dodatkowe bagaże, więcej musisz myśleć o ekwipunku gdy wybierasz się na kilku dniowy  dłuższy spływ w trudniejszych warunkach terenowych lub pogodowych. 

Niezależnie od rodzaju spływu istnieje lista rzeczy kluczowych i niezbędnych na każdym, którą przedstawimy poniżej: 

 Ochrona przed słońcem na spływie kajakowym 

  • Okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV - w mojej ocenie to konieczność nawet w zapowiadające się chmurami dni, oczy będąc na wodzie męczą się szczególnie
  • Nakrycie glowy  - idealnie kapelusz z ochroną na kark lub minimum czapka z daszkiem, chusta, a w improwizowanych warunkach koszulka zawiązana na głowie, która uchroni Cię przed przegrzaniem i udarem. 
  • Krem z filtrem UV - jak zamierzasz pływać w krótkich spodenkach i rękawku to niezbędny element. Podczas wiosłowania, krem łatwo się ściera, pamiętaj, żeby dosmarowywać się. 

Ochrona przed owadami

Większość polskich rzek ma zalesione brzegi, to powoduje zagęszczenie komarów, kleszczy, much, muszek  i innych owadów.

Zabezpiecz się przed owadami szczególnie w czasie letnim.

 Woda do picia

Zaplanuj minimum kilka litrów wody do samego wiosłowania. 

W zimne dni warto zabrać termos z gorącym napojem. Najwięksi twardziele docenia słodką herbatkę podczas kryzysu na końcu u długiej trasy w zimny dzień. 

 Wodoszczelność

Nawet na kilkugodzinnej wyprawie kajakowej musisz mieć „coś wodoszczelnego”, żeby zabezpieczyć tam swój telefon, kluczyki, pieniądze, dokumenty, czy aparat fotograficzny. Idealne są specjalne wodoszczelne worki, niezatapialne beczki lub wodoszczelne etui na elektronikę, ale swoją rolę spełnią też większe torebki strunowe. 

Nowocześniejsze kajaki mają dodatkowo wodoszczelne bakisty, które zwiększą bezpieczeństwo w razie wywrotki. 

Wybierając się na spływ kilkudniowy, wodoszczelność powinieneś zapewnić całemu swojemu dobytkowi. 

Kupując profesjonalne worki transportowe na wzór żeglarski, będziesz miał wygodę i nie będziesz musiał bawić się w czasochłonne zawijanie dobytku w worki na śmieci. Jak jednak wybierasz worki foliowe, to najlepiej zaopatrz się w takie grube worki do wynoszenia gruzu,  są bardzo wytrzymałe. 

Ja przez lata dorobiłem się wielu wodoodpornych worków transportowych, które są zabierane zamiennie na wyprawy rowerowe, na deskę typu sup, na żagle i na kajaki. Jednym z poręczniejszych dla mnie worków jest wodoodporny worek typu duffel bag, czyli worek przypominający walizkę. 

Ubiór na kajaki

Jeżeli nie planujesz kupować specjalistycznej odzieży kajakowej, a takie są na rynku, to ubranie na kajaki powinno być:

  • Szybkoschnące, najlepiej ze sportowych syntetycznych tkanin, latem jak macie możliwość wybierajcie koszulki z filtrem UV. Chronią przed przegrzaniem. W ciepłe dni bardzo często praktykowane rozwiązaniem jest założenie stroju kąpielowego, na który zakładamy sportową koszulkę i sportowe spodenki.
  • Wygodne i niekrępujące ruchów -  musisz mieć możliwość swobodnego wiosłowania. 
  • Nieobcierające  i niewrzynające się w ciało -  przez wiele godzin wiosłowania możesz nabawić się obtarć, wybierając nieodpowiednie ubrania np. z pijącymi gumkami. 
  • Odradza się sandały, klapki i japonki. Najlepszym półprofesjonalnym wyborem na kajak będą nawet najprostsze buty do spotów wodnych, takie, jakie kupuje się na kamieniste plaże. Jeżeli pływacie w chłodne dni dobrym rozwiązaniem są skarpety neoprenowe, albo całe buty neoprenowe do sportów wodnych. Zapaleni kajakarze mają możliwość zakupu butów typowo kajakarskich.

Zapasowy ubrania na kajaki

Zawsze trzeba zakładać, że będziemy mokrzy na spływie kajakowym.  Jeżeli spływ na trwać więcej niż 2-3 godziny, warto zabrać suche ubrania na zmianę. Pamiętaj odpowiednio je zabezpieczyć.