Szałasy pasterskie na Polanie Chochołowskiej

Fioletowe krokusy w Dolinie Chochołowskiejenvato, autor merc67 | Fioletowe krokusy w Dolinie Chochołowskiej

W naszej ocenie najbardziej fotogeniczne i ciekawe miejsce w Dolinie Chochołowskiej, które może konkurować tylko z zakwitniętymi krokusami w dolinie w okresie majówki.  Historycznie Dolina Chochołowska ze względu na dużą ilość  hal i polan była wykorzystywana przez pasterzy z Tatr do wypasu zwierząt (głównie owcy i krowy). Teraz w Dolinie chochołowskiej odbywa się wyłącznie wypas kulturowy z dużymi ograniczeniami, a najwięcej obiektów pasterskich znajdziecie na Polanie Chochołowskie (2 godziny marszu od parkingu). 

Owce wypasane w Dolinie Chochołowskiejenvato, autor merc67 | Owce wypasane w Dolinie Chochołowskiej

Krokusy na Polanie Chochołowskiej

Polana Chochołowska znana jest z masowego kwitnienia krokusów, to atrakcja, którą możemy zobaczyć tylko w określonym czasie, największy wysyp krokusów notowany jest w marcu i kwietniu.

Krokusy, Dolina Chochołowskaenvato, autor merc67 | Krokusy, Dolina Chochołowska

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej 

Schronisko na Polanie Chochołowskiej  znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m. Obiekt ten jest bardzo ciekawy architektonicznie i jest podstawową bazą noclegową w tym rejonie, a także znakomitą bazą noclegową do wszelkich trekkingów w Tatry Zachodnie. 

Kaplica św. Jana Chrzciciela

Kaplica w charakterystycznym stylu góralskim nie ma jakiejś długiej historii, bo wybudowana została na potrzeby serialu Janosik i przez to bardzo często nazywana jest „Kapliczką Maryny i Janosika”.  Jest zbudowana z niemalowanych desek i prokryta drewnianymi gontami. W sezonie turystycznym odbywają się w niej regularne msze święte.