reklama

Co to jest shoarma (szawarma)?

redakcja | 04.10.2022 08:08
Szawarma, ilustracja do artykułu
Szawarma, ilustracja do artykułu | envato, autor keko64
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Shoarma, a raczej szawarma, też szoarma (po arabsku  شَاوَرْمَا, šāwarmā) a wymawiane szałarma to znakomita bliskowschodnia potrawa, której podstawą są skrawki (kawałki/plastry) pieczonego na pionowych rusztach mięsa. 

Cienkie plastry są wręcz golone z powierzchni mięsa na obrotowym pionowym rożnie, które stale się obraca. Shawarma jest jedną z najpopularniejszych potraw ulicznych na świecie.

Mięso używane do shoarmy na świecie to najczęściej  jagnięcina, kurczak, indyk, wołowina. W Polsce najczęściej w restauracjach można spotkać się pod nazwą shoarma z kawałkami kurczaka lub wieprzową,  nie zawsze pieczona jest na pionowych obracających się rusztach. W Polskich restauracjach shoarmę najczęściej podaje się na talerzu jako danie obiadowe, ale trzeba pamiętać, że może być podawana w chlebie typu pita lub w lavash.

W Turcji odpowiednikiem tej potrawy jest bardzo popularny w Polsce döner kebab, zaś w Grecji odpowiednikiem jest gyros. Trzeba pamiętać, że doner kebab nie dopuszcza mięsa z kurczaka, a tradycyjnie powinien być zrobiony z baraniny, a gyros grecki zwykle robi  się z szynki wieprzowej.

Charakterystyczny smak szawarmie dają przyprawy, które w Polsce są określane jako przyprawy typu szawarma. 

Problem z nazewnictwem w Polsce w restauracjach i fast foodach nie dotyczy tylko szawarmy, ale także gyrosu i kebabów. Wszystko spowodowane jest podobnym sposobem przygotowania tych mięs, czyli grillowanie na obracających się rusztach pionowych.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu