Co to jest rafting?

redakcja | 04.10.2022 08:08

Rafting - po angielsku white water rafting - to spływ rzeką lub potokiem na nadmuchiwanym pontonie, lub tratwie w różnych formach wzburzonej wody.

Rafting na niektórych odcinkach rzek jest uważany za sport szczególnie ekstremalny i bardzo wymagający. Taka aktywności, która w gruncie rzeczy jest walką o przetrwanie i odnosi się do prawdziwego i pierwotnego znaczenia słowa rafting, gdzie we wzburzonej wodzie omijacie w pontonie wiry i niebezpieczne skały.

Najczęściej i na początku spotkasz się z turystyczno-komercyjną odmianą raftingu, której podoła każda w miarę sprawna osoba, która w łagodnych wersjach jest atrakcją dla rodzin ze starszymi dziećmi i wymagana jest od Ciebie głównie odwaga, żeby wsiąść do pontonu, wszystkim innym zajmą się instruktorzy, a Ty od czasu do czasu na komendę będziesz wiosłował do przodu lub do tyłu. 

Rating, widok POV z pontonu, ilustracja do artykułu tłumaczącego czym jest rafting
Rating, widok POV z pontonu, ilustracja do artykułu tłumaczącego czym jest rafting | envato, autor Galyna_Andrushko
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

W turystycznej odmianie raftingu w trudniejszych trasach płynie się z instruktorem/ratownikiem na pontonie, który kieruje manewrami zespołu, na spokojniejszych rzekach instruktor przeważnie płynie na osobnym pontonie. 

Taką aktywność raczej trzeba nazywać spływem pontonowym, bo z walką o przeżycie to nie ma nic wspólnego.

Rafting w Polsce

Najtrudniejsza, a przynajmniej jedna z najtrudniejszych rzek w Polsce do raftingu to Kamienna w Szklarskiej Porębie, jak spłyniesz nią, to możesz mówić, że przeżyłeś typowy rafting. 

W Polsce komercyjno-turystyczne spływy raftingowe najczęściej odbywają się też na Dunajcu i Bystrzycy Dusznickiej i tam szukaj firm organizujących spływy. 

Rafting na świecie

Jeżeli podróżujesz po świecie, to z ofertą raftingu mogłeś spotkać się w wielu miejscach, USA, Kanada, Australia,  Nepal, Słowenii i wiele innych miejsc.  

Rafting jako sport

Rafting to także sport wyczynowy ze swoimi mistrzostwami, gdzie w zaawansowanych poziomach potrzebny jest specjalistyczny trening, specjalistyczny sprzęt i dobre obycie z wodą. Zawodnicy zrzeszeni są w International Rafting Federation (IRF) ze stroną organizacji pod adresem https://www.internationalrafting.com

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu