W turystycznej odmianie raftingu w trudniejszych trasach płynie się z instruktorem/ratownikiem na pontonie, który kieruje manewrami zespołu, na spokojniejszych rzekach instruktor przeważnie płynie na osobnym pontonie. 

Taką aktywność raczej trzeba nazywać spływem pontonowym, bo z walką o przeżycie to nie ma nic wspólnego.

Rafting w Polsce

Najtrudniejsza, a przynajmniej jedna z najtrudniejszych rzek w Polsce do raftingu to Kamienna w Szklarskiej Porębie, jak spłyniesz nią, to możesz mówić, że przeżyłeś typowy rafting. 

W Polsce komercyjno-turystyczne spływy raftingowe najczęściej odbywają się też na Dunajcu i Bystrzycy Dusznickiej i tam szukaj firm organizujących spływy. 

Rafting na świecie

Jeżeli podróżujesz po świecie, to z ofertą raftingu mogłeś spotkać się w wielu miejscach, USA, Kanada, Australia,  Nepal, Słowenii i wiele innych miejsc.  

Rafting jako sport

Rafting to także sport wyczynowy ze swoimi mistrzostwami, gdzie w zaawansowanych poziomach potrzebny jest specjalistyczny trening, specjalistyczny sprzęt i dobre obycie z wodą. Zawodnicy zrzeszeni są w International Rafting Federation (IRF) ze stroną organizacji pod adresem https://www.internationalrafting.com