Co to jest pagaj?

redakcja | 04.10.2022 08:08

Pagaj (od francuskiego pagaie) - po angielsku paddle - to wiosło z jednym piórem (koniec wchodzący do wody), służące do wiosłowania (odpychania wody) bez użycia dulki. Pagaje używamy np. pływając na SUP-ie, pływając kanadyjkami lub jako wiosło ratunkowe na jachtach. 

Kobieta na SUP-ie, płynąca za pomocą pagaja
Kobieta na SUP-ie, płynąca za pomocą pagaja | envato, autor ikostudio
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Powszechnie stosowane pagaje składają się z drewnianego, szklanego, węglowego lub metalowego (aluminiowego) pręta z rączką na jednym końcu i sztywnej opatki na drugim końcu. 

Obecnie tańsze pagaje mają trzon aluminiowy, a droższe lżejsze trzonki z włókna szklanego lub włókna węglowego.  Ciężkie pagaje drewniane używa się już jedynie jako element wyposażenia awaryjnego na małych jachtach. 

Im lżejszy pagaj, tym lepiej, bo używamy mniej siły na samo jego trzymanie. Im lżejszy pagaj, to przeważnie, tym droższy (analogicznie jak rakiety tenisowe lub do squasha).

Jak wiosłować pagajem?

Kobieta wiosłująca pagajemenvato, autor sonyakamoz | Kobieta wiosłująca pagajem

Sposób wiosłowania pagajem jest zależny od sportu lub statku, na którym się znajdujemy. Cechą łączącą przy wiosłowaniu pagajem praktycznie na każdym statku jest to, ze wiosło trzymane jest dwiema rękami w pewnej odległości od siebie. 

Jaki pagaj wybrać (kupić)?

Krótki pagaj do kanadyjkienvato, autor FlamingoImages | Krótki pagaj do kanadyjki

  • Dobierz pagaj odpowiedni do Twojego sportu: do kanadyjek pagaje są o wiele krótsze, niż do SUP.
  • Nie patrząc na rodzaj sportu, zawsze pagaj lżejszy jest lepszy, bo efektywniej przenosimy siłę i nie męczymy się, trzymając sam pagaj. 
Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu