Chociaż wariacji na temat ćwiczenia  martwy ciąg jest bardzo dużo, to w tej dyscyplinie klasycznie podnośmy sztangę obciążoną talerzami. 

Martwy ciąg jest jednym z podstawowych ćwiczeń kulturystycznych, jest jednym bojem  spośród popularnego sportu, jakim jest trójbój siłowy, jest bardzo częstym bojem w zawodach siłaczy (strong manów), jest bardzo często używany jako ćwiczenie uzupełniające w wielu sportach wyczynowych.

Martwy ciąg krok po kroku 

Krok po kroku wykonanie powtórzenia ćwiczenia martwy ciąg wygląda jak poniżej, z poradnikiem pokazanym powyżej na pewno będzie Ci prosto je wykonać, ale zachęcamy do nauki tego ćwiczenia z trenerem.  Trener na bieżąco skoryguje Twoje błędy, których eliminacja pozwoli uniknąć groźnych kontuzji, kiedy będziesz już brał duże ciężary w martwym ciągu. 

Stań przed sztangą blisko goleni w pozycji wyprostowanej. Nogi rozszerz na szerokość barków. Dłonie na sztandze rozstaw szerzej niż na szerokość barków. Delikatnie uginając kolana podnieść sztangę, ciągnąc po udach, zważając, żeby nie robić kociego grzbietu i kontrolować, żeby plecy były proste.Na końcu ruchu nie rób przerostu pleców.

Nie jest to proste technicznie ćwiczenie, wszystkich chcących dowiedzieć się jako ona poprawnie wygląda, zawsze odsyłam do wideo-poradników, przygotowywanych przez niekwestionowanego eksperta w tym boju, Sebastiana Kota.