Komputer to hardware i software, ale żeby oba te elementy mogły ze sobą współpracować, potrzeba jeszcze „łącznika” odpowiadającego za ich komunikację. Właśnie taką funkcję pełni BIOS.
Co to jest BIOS i jakie ma funkcje?
Akronim BIOS oznacza Basic Input/Output System. Pod tym pojęciem kryje się proste narzędzie zaimplementowane w niewielkim układzie pamięci ROM, zainstalowanym na płycie głównej komputera. Ten podstawowy system wejścia-wyjścia umożliwia komunikację hardware'u komputera z zainstalowanym systemem operacyjnym. Ujmując to dokładniej, BIOS obsługuje wszystkie urządzenia wejścia-wyjścia i kontroluje transfer danych między podzespołami komputera: napędami, dyskami twardymi, procesorem. Oprócz tego, odpowiada za inicjowanie działania Legacy Boot, czyli programu rozruchowego. Warto nadmienić, że w pamięci BIOSa przechowywane są też informacje na temat czasu i daty, jak i dane samego komputera.
Interfejs BIOSa pozwala na dokonywanie pewnych modyfikacji w obszarze działania komputera. Użytkownik może m.in. ustalić szybkość testowania pamięci RAM i parametry dysków twardych. Ponadto, niektóre wersje systemu dają możliwość wykonywania zaawansowanych modyfikacji, takich jak zmiana częstotliwości taktowania procesora. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że może podjąć się tego wyłącznie doświadczona osoba, która dysponuje niezbędną wiedzą teoretyczną i praktycznym doświadczeniem. W przypadku nieumiejętnego wdrożenia zmian, można doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu.
Warto wspomnieć, że nowsze modele komputerów nie korzystają już z BIOSa. W platformie Windows 10, jego funkcję przejął system UEFI.
Jak wejść do BIOSa?
Użytkownik nie musi włączać BIOSa (ani UEFI). Sytem uruchamia się automatycznie, od razu po naciśnięciu przycisku Power na obudowie urządzenia. Wynika to z faktu, że BIOS realizuje funkcję POST, czyli power-on-self-test, sprawdzającą sprawność poszczególnych podzespołów.
BIOS działa zawsze, ale jak do niego wejść? Cóż, to zależy, przede wszystkim od wersji oprogramowania i modelu płyty głównej. Najczęściej, funkcję tę realizuje klawisz Delete, F1, F2 albo F10, wciśnięty tuż po uruchomieniu komputera. Skąd wiadomo, który klawisz wybrać? Informacja na ten temat najczęściej znajduje się na ekranie startowym, najczęściej w lewym lub prawym dolnym rogu ekranu. Szukaj komunikatu Press Delate/F1/F2/F10 to enter setup.