Zacznijmy od tego, że Mazury to region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce, który obejmuje głównie tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego. Właśnie z pojezierzy i pięknych jezior Mazury są znane. Największe miasta Mazur to Ełk, Ostróda, Giżycko, Kętrzyn, Szczytno, Mrągowo, Działdowo, Pisz, Olecko, Nidzica, Gołdap i Węgorzewo. 

Sporty wodne

Kraina tysiąca jezior jest znakomita do uprawiania przeróżnych sportów wodnych. Dla ułatwienia wymienimy najpopularniejsze, którymi powinieneś się zainteresować.

  • Żeglarstwo - żeglarzą wystarczy tylko żeglowanie na Mazurach i nawet nie zastanawiają się, co robić innego na Mazurach.  Do żeglowania potrzebujesz uprawnień żeglarskich, bo w pływaniu trzeba trochę wiedzieć, o co chodzi. Jak jeszcze nie masz uprawnień, to kurs żeglarski jest znakomitym pomysłem na spędzenie czasu na Mazurach. 
  • Motorowodniactwo - coraz bardziej popularne na Mazurach. Denerwuje żeglarzy, ale daje też dużo frajdy. Kurs łatwiejszy niż żeglarski, a wiele łódek można wypożyczyć bez patentu. 
  • Pływanie 
  • Pływanie na desce SUP.
  • Kajaki - zobacz, co zabrać na kajaki i wybieraj się na Mazury. Oprócz jezior możesz pływać po znakomitych kanałach. Spływy kajakowe na Mazurach są bardzo popularną i ciekawą atrakcją. 

Jazda na rowerze

Mazury to znakomite miejsce do jazdy na rowerze, pełne znakomitych tras. Warto zauważyć, że przez Mazury biegnie szlak Green Velo. 

Quadem po Mazurach

Coraz więcej firm na Mazurach oferuje wycieczki Quadami. Jest to ciekawa forma zobaczenia wielu dzikich miejsc w krótkim czasie przez tych, którzy nie lubią jazdy na rowerach.

Atrakcje survivalowe

Na Mazurach - z racji ich znakomitej przyrody - wiele firm oferuje szeroko rozumiane atrakcje survivalowe, które w naszej ocenie są ciekawą formą spędzania wypoczynku. Możesz skorzystać z oferty wielu obozów przetrwania na Mazurach lub szkoleń survivalowych.